معدن الأسرار في منهج الأبرار للعلامة محمد بن شعبان الطرابلسي - تفسير البسملة والاستعاذة دراسة وتحقيقا
Na'dinul-Esrâr ve Menhecul-Ebrâr -Besmele ve İstiâzenin tefsiri- Araştırma ve tah-kik yazar: Muhammed b. Şaban et-Trablûsî
- Tez No: 847696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmacı, bu el yazmasının ruhani ve tasavvufi konulara, özellikle nefis terbiyesine odaklanan yazarının yorumuna yönelik olduğunu incelemektedir. Araştırmacı, el yazmasından istifade ederek, el yazmasının içerisinde yer alan“İstiâze”ve“Bismillah”konularını ele almıştır. El yazmasının daha geniş bir kitleye ulaşması için ortaya çıkmasını isteyen araştırmacı, eserin yazarı ve el yazması hakkında bilgi vererek, yazarın görüşlerini aktardığı alimlerin ve takva sahibi kişilerin sözlerine başvurmuş ve yorumlarını ele almıştır. El yazması, kısa ve anlaşılır bir üslupla değerli bir bilimsel içerikle dolu olduğundan, hem genel okuyucular hem de uzmanlar için uygun olduğunu göstermektedir. Araştırmacı, bu çalışmada, yazarın adını, kitabının adını ve yazarın doğruluğunu ilk bölümdeki tarihsel betimleyici yöntemle incelemiştir. Bu inceleme, el yazmasına atıfta bulunan biyografi kitapları ve diğer kaynaklar kullanılarak yapılmıştır. Araştırmacı, el yazmasının incelenmesinde yorum yapma yöntemini ve yazarın kitabındaki yöntemini kullanmıştır. Bu çalışmadan, yazarın alimlerin ve tefsircilerin görüşlerini aktardığında, genellikle selefi alimlerin görüşlerini öne sürdüğü ve kaynaklarını belirttiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bilinmeyen kaynaklardan gelen hikayeler, İsrailiyat ve uydurma hadisler gibi şüpheli bilgiler yerine, yazarın el yazmasında düzenli ve doğru bir yöntem izlediği görülmüştür. El yazması, farklı bölümler halinde düzenlenmiş ve her bölümde belirli bir konu ele alınmıştır. Yazar, her zaman adaletli bir şekilde konuları ele almış ve her kaynağı, kaynağına göre belirtmiştir. Bu el yazmasının önemi, İslami mirasın değerli bir parçası olması ve“İstiâze”ve“Bismillah”gibi konuların İslam dinindeki önemiyle ilgilidir
Özet (Çeviri)
The researcher examined the investigation of this manuscript, in which the author focused on spiritual and Sufi issues such as self-purification. The researcher specifically dealt with the topics of“Isti'adha”(seeking refuge in Allah) and“Bismillah”(in the name of Allah) from this manuscript. The researcher intended to bring this manuscript to light, hoping that someone knowledgeable would come across it and complete it. The researcher provided an introduction to the scholar and his manuscript, in which the author presented the opinions of scholars and cited the statements of renowned individuals known for their piety. The manuscript stood out for its accuracy, organization, and valuable scientific content presented in a concise and easy-to-understand style, making it suitable for both the general public and specialists. The researcher employed a descriptive-historical-inductive approach in the first section, which included the author's name, the book's title, and the verification of its attribution to the author. This was done through studying biographical books and references that mentioned this book. The researcher also used the commentary method in the verification section, examining the author's methodology in his book and verifying the manuscript's text. From this research, the researcher concluded that the author, when presenting the opinions of scholars and interpreters and citing their statements, gave preference to the consensus and the scholars of the early generations. The author also refrained from narrating unattributed stories, Israelite tales, fabricated and weak hadiths attributed to the Prophet Muhammad (peace be upon him), which cannot be relied upon for evidence. The author's methodology in this manuscript stood out for its organization and accuracy, as the manuscript was divided into several chapters, each addressing a specific aspect. The author demonstrated fairness without bias towards the opinions of any particular scholar, always attributing each source to its owner and mentioning the book. The importance of this manuscript lies in it being a valuable part of Islamic heritage, one of the treasures of manuscripts. Its significance is also evident in the topics of“Isti'adha”and“Bismillah,”which hold great importance in the Islamic religion and the life of a believer.