Girişimcilik becerileri üzerinde stem uygulamalarının etkililiği: Bir meta - analiz çalışması
The effectiveness of stem applications on entrepreneurial skills: A meta - analysis study
  1. Tez No: 847695
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SOYALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada girişimcilik becerileri üzerinde STEM uygulamalarının etkililiği araştırılmıştır. Mevcut durumun meta-analiz yöntemi ile saptanması amaçlanmıştır. Girişimcilik becerilerini geliştirmede STEM uygulamalarının rolünü ortaya koymak adına meta-analiz yöntemi uygulanmıştır. Yapılan meta-analizde yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış olan çalışmalar kullanılmıştır. Bu doğrultuda 33 adet YÖK TEZ de yayımlanmış yurt içi çalışmalardan dahil edilme kriterlerine göre 11 çalışma (yüksek lisans veya doktora tezi), yurt dışı çalışmalardan ise incelenen 30 çalışmadan dahil edilme kriterlerine göre 6 çalışma (makale, tez) üzerinde meta-analiz yapılmıştır. Meta – analize dahil edilen 17 çalışmanın örneklem toplamları olan farklı öğrenim kademelerindeki 1000 öğrenci bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Yapılan meta-analiz sonucunda 0,702 genel etki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar STEM uygulamalarının girişimcilik üzerinde orta düzeyde bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of STEM applications on these interesting interference equipment has been investigated. Determination criteria by baseline meta-analysis method. Meta-analysis method was applied in order to reveal STEM applications in developing an entrepreneurial venture. In the meta-analysis, the publications published in Turkey and abroad were used. In this direction, a meta-analysis was conducted on 11 studies (master's or doctoral thesis) according to the inclusion criteria from 33 studies published in YOK THESIS, and on 6 studies (article, thesis) from the 30 studies examined from abroad studies according to the inclusion criteria. 1000 students at different study levels, with totals of 17 observations included in the meta-analysis, formed this assessment. As a result of the meta-analysis, 0.702 overall effects were found. The results show that STEM applications have a moderate power on entrepreneurship.