14-16 yaş futbolculara uygulanan aletli solunum kası egzersizlerinin aerobik kapasite, anaerobik güç ve bazı solunum parametreleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of device respiratory muscle exercises applied to 14-16 years old football players on aerobic capacity, anaerobic power and some respiratory parameters
- Tez No: 847708
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-16 yaş futbolculara uygulatılan sekiz haftalık aletli solunum kası egzersizlerinin aerobik kapasite, anaerobik güç ve bazı solunum parametreleri üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya haftada üç gün düzenli olarak futbol antrenmanı yapan 14-16 yaş arası 30 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmış ve randomize olarak aletli solunum (n:10), plasebo (n:10) ve kontrol (n:10) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Aletli solunum ve plasebo grubuna sekiz hafta boyunca haftanın her günü powerbreathe plus (mavi) solunum kası egzersiz aleti ile solunum kası egzersizi uygulatılmıştır. Aletli solunum grubuna maksimal inspiratuar basınç (MIP) değerinin %40'ında günde iki kez 30 tekrarlı solunum kası egzersizi uygulatılırken, plasebo grubu aynı egzersizi MIP değerinin %15'inde uygulamıştır. Kontrol grubu ise rutin futbol antrenmanlarına devam etmiş herhangi bir solunum kası egzersizi uygulamamıştır. Çalışmanın başlangıcında, dördüncü haftaya gelindiğinde ve çalışmanın sekizinci haftasında solunum parametreleri, aerobik kapasite ve anaerobik güç ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin ön test son test ölçümleri arasındaki grup içi farklılığın belirlenmesinde Paired T testi, gruplar arasındaki farklılığın belirlemesinde One Way ANOVA testi, gruplar arası değerlendirmede ise Post Hoc testlerinden Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of eight-week device respiratory muscle exercises applied to 14-16 year old football players on aerobic capacity, anaerobic power and some respiratory parameters. Thirty male football players aged 14-16, who regularly practiced football three days a week, voluntarily participated in the study and were randomly divided into three groups as deviced respiratory (n: 10), placebo (n: 10) and control (n: 10). Respiratory muscle exercise was applied to the device respiratory and placebo groups with the powerbreathe plus (blue) respiratory muscle exercise every day of the week for eight weeks. While the device respiratory group performed 30 repetitive respiratory muscle exercises twice a day at 40% of the maximal inspiratory pressure (MIP) value, the placebo group performed the same exercise at 15% of the MIP value. The control group, on the other hand, continued their routine football training and did not apply any respiratory muscle exercises. Measurements of respiratory parameters, aerobic capacity and anaerobic power were performed at the beginning of the study, at the 4th week, and at the 8th week of the study. Paired T test was used to determine the intra-group difference between pre-test and post-test measurements of the data, One Way ANOVA test was used to determine the difference between groups, and Tukey HSD test, one of the Post Hoc tests, was used to evaluate between groups.