Drosophila kanat hücrelerinde bazı sentetik tekstil boyalarına bağlı mitotik rekombinasyonların in vivo olarak belirlenmesi
Determination of mitotic recombinations due to some synthetic textile dyes in drosophila wing cells as in vivo
- Tez No: 847723
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte Dünya genelinde birçok endüstri sektörünün gelişip değişmesiyle boyarmadde kullanımı ve ihtiyacı artmıştır. Ancak 19. yy.da ilaç, kozmetik, gıda ve tekstil gibi endüstrinin gelişiminden dolayı doğal boyarmadde yetersiz gelmesinden dolayı sentetik boyarmadde üretimine başlamıştır. Sentetik boyarmaddeler en çok tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Tekstil endüstrisinde kullanılmasıyla dolaylı ya da dolaysız ekosisteme olumsuz etkileri gözlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı da tekstil boyası olarak kullanılan farklı boyarmaddelerin doz-süre etkileşimine bağlı olarak Drosophila melanogaster' in mutant soyları ile genotoksik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında model organizma olarak seçilen Drosophila melanogaster'in mwh ve flr3 mutant soyları kullanılmıştır. Sentetik tekstil boyalarının genotoksik etkisinin belirlenmesi için de uygulamalar somatik mutasyon ve rekombinasyon testi ile yapılmıştır. Altı farklı tekstil boyası, farklı konsantrasyonlarda (150, 300 ve 450 ppm) olmak üzere D.melanogaster'in mutant soylarının 3.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution and the development and change of many industrial sectors around the world, the use and need for dyes has increased. However, in the 19th century, due to the development of industries such as pharmaceuticals, cosmetics, food and textiles, the production of synthetic dyes started due to the insufficient natural dyes. Synthetic dyes are mostly used in the textile industry. When used in the textile industry, its direct or indirect negative effects on the ecosystem can be observed. The aim of this study was to determine the genotoxic effects of different dyestuffs used as textile dyes on mutant strains of Drosophila melanogaster, depending on the dose-time interaction.In this thesis study, mwh and flr3 mutant strains of Drosophila melanogaster, which were selected as a model organism, were used.