Anadolu'da ele geçen kırmızı parlak çark yapımı seramik (Red lustrous wheel-made ware)
Red siny wheel made ceramics unearthed in Anatolia (Red lustrous wheel-made ware)
- Tez No: 847722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Anadolu'da Ele Geçen Kırmızı Parlak Çark Yapımı Seramik (Red Lustrous Wheel-made Ware)”konulu bu çalışmada ele alınan buluntular, söz konusu seramiğin ele geçtiği merkezlerin yayınları değerlendirilerek bir araya getirilmiştir. Kırmızı Parlak Çark Yapımı Seramik ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğunda, M.Ö. 2. binyılın özel bir seramik türü olan bu malzemenin asıl dağılım alanı olarak Doğu Akdeniz Bölgesi ve yakın çevresi karşımıza çıkmaktadır. Akdeniz'in doğusunda kalan Anadolu toprakları içerisinde kuzey batıda Ege bölgesi, kuzeyde İç Anadolu Bölgesi, kuzeydoğuda Doğu Anadolu Bölgesi ve doğuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile komşu olan Doğu Akdeniz Bölgesi, Kırmızı Parlak Çark Yapımı seramik türünün Anadolu'da en çok ele geçtiği bölgedir. Seramik türünün ele geçtiği en kuzey nokta Samsun ilindeki Oymaağaç, en güney nokta Hatay ilindeki Kinet Höyük, en doğu nokta Elazığ ilindeki Korucutepe ve en batı nokta Çanakkale ilindeki Troya'dır. En zengin form çeşitliliği Çorum ilindeki Boğazköy ve Mersin ilindeki Kilise Tepe'de görülmektedir. Kırmızı Parlak Çark Yapımı Seramikler, yapım kalitesi ve form özellikleri bakımından farklılık gösteren bir buluntu grubudur. Çalışma kapsamında, bu seramiğin Anadolu'da hangi merkezlerde tespit edildiği, tespit edilen merkezlerde buluntu yoğunluğu, formları ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerinin ne şekilde olduğu araştırılmıştır. Buna göre çağdaş yerleşmelerde yoğun benzerlik gösteren ve tespit ettiğim 34 merkezden oluşan seramik grubunun ana formları İğ Biçimli Şişe, Matara, Kol Biçimli Kap, Tabak, Çanak, Çömlek, Testi ve Şişelerdir. Bu çalışmada Anadolu'da Kırmızı Parlak Çark Yapımı Seramiğin yayılım alanı bir bütün haline getirilmiştir. Bu nedenle, özel kap formumuzun ele geçtiği Anadolu yerleşimleri yayını yapılmış kazı alanlarından seçilmiş ve tezimize eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The finds discussed in this study on“Red Lustrous Wheel-made Ware Unearthed in Anatolia”were brought together by evaluating the publications of the centers where the said ceramic was found. Red Lustrous Wheel Making Most of the studies done so far on ceramics date back to B.C. The main distribution area of this material, which is a special ceramic type of the 2nd millennium BC, is the Eastern Mediterranean Region and its immediate surroundings. Within the Anatolian lands east of the Mediterranean, the Eastern Mediterranean Region, which is adjacent to the Aegean region in the northwest, the Central Anatolia Region in the north, the Eastern Anatolia Region in the northeast and the Southeastern Anatolia Region in the east, is the region where the Red Shiny Wheel Made ceramic type is most commonly found in Anatolia. The northernmost point where the ceramic type was discovered is Oymaağaç in Samsun province, the southernmost point is Kinet Höyük in Hatay province, the easternmost point is Korucutepe in Elazığ province and the westernmost point is Troy in Çanakkale province. The richest diversity of forms is seen in Boğazköy in Çorum province and Kilise Tepe in Mersin province. Red Lustrous Wheel Made Ceramics are a group of finds that differ in terms of construction quality and form features. Within the scope of the study, the centers where this ceramic was detected in Anatolia, the density of findings in the detected centers, their forms and their relationships with each other were investigated. Accordingly, the main forms of the ceramic group, which shows intense similarities in contemporary settlements and consists of 34 centers that I have identified, are Spindle Shaped Bottle, Flask Shaped Bottle, Arm Shaped Vessel, Plate, Bowl, Pot, Jug and Bottles. In this study, the distribution area of Red Shiny Wheel Making Ceramics in Anatolia has been integrated into a whole. For this reason, the Anatolian settlements where our special vessel form was discovered were selected from published excavation sites and added to our thesis.