Bazı Flavonoidlerin Drosophila Melanogaster'de Antigenotoksik Aktivitesi ve Antioksidan Etkilerinin Araştırılması
Antigenotoxic Activity of Some Flavonoids in Drosophila Melanogaster and Investigation of Their Antioxidant Effects
- Tez No: 232334
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİLADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sebze ve meyvelerde yüksek oranda bulunan flavonoidlerin çeşitli hastalıklardan korunmadaki katkıları nedeniyle genotoksik, antigenotoksik ve antioksidan etkilerinin bilinmesi önemlidir. Flavonoidlerin genotoksik ve antigenotoksik aktivitelerini belirlemek için çok çeşitli testler bulunmaktadır, ancak bunların arasından ?Drosophila Kanat Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi (SMART)? testinin hızlılık ve duyarlılık gibi bazı avantajları, onu, olası genotoksik ve antigenotoksik aktiviteleri saptamak için uygun bir test yapmaktadır.Bu çalışmada mirisetin, luteolin, galangin ve resveratrol'ün genotoksik aktiviteleri ile MNU, SF ve MMC'e karşı antigenotoksik aktiviteleri standart çaprazın kanat imajinal hücrelerinde test edildi. Organizmanın antioksidan sistemi üzerine olan etkileri ise çeşitli flavonoid konsantrasyonlarına önceden maruz bırakılan larvalardan gelişen ergin erkek bireylerde araştırıldı. Genotoksisite ve antigenotoksisite çalışmalarında trans?heterozigot bireylerin kanatları mwh ve/veya flr beneklerinin varlığı için mikroskop altında 400X büyütmeyle tarandı. Bu benekler, mitotik rekombinasyon ya da mutasyon (delesyon, nokta mutasyon, translokasyonun spesifik tipleri vs.) gibi farklı genotoksik olaylar nedeniyle olabilmektedir. Antigenotoksisite sonuçlarının değerlendirilmesinde mutajenlerin indüklediği benek sıklıklarının flavonoidler tarafından azaltılması dikkate alındı. Antioksidan sistem çalışmalarda ise ergin erkek bireylerin homojenatlarından elde edilen supernatanlarda redükte glutayon düzeyleri ile SOD, CAT, GR ve GST enzim aktiviteleri ölçüldü.Sonuçlar, flavonoidlerin kullanılan tüm dozlarda genotoksisiteye ve organizmanın antioksidan savunma sistemi üzerinde önemli bir etkiye neden olmadıklarını, buna karşın mutajenlerin indüklediği benek sıklıklarını değişen oranlarda azaltarak antigenotoksik aktivite gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, kanat benek testinin flavonoidlerin genotoksisite ve antigenotoksisitesini belirlemede uygun bir in vivo test olarak önerilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to know genotoxic, antigenotoxic and antioxidant effects of flavonoids found in vegetables and fruits at high levels due to their protective effects against different diseases. There is a great variety of different asssays available to determine the genotoxic and antigenotoxic activities of flavonoids, but among them some advantages of Drosophila Wing Somatic Mutation and Recombination Test (SMART) such as fastness and sensitiveness, make it suitable for screening of probable genotoxic and antigenotoxic activites.In this study, genotoxic activites of myricetin, luteolin, galangin and resveratrol, and their antigenotoxic activites aganist MNU, CP and MMC were tested in the wing imaginal cells of the standart cross. Their effects on the antioxidant system of the organism were investigated with the adult male flies developed from three day-old larvae which were exposed previously to different flavonoid concentrations. In the genotoxicity and antigenotoxicity studies, the wings of the trans?heterozygous flies were scored under 400X magnification for the presence of mwh and/or flr spots. These spots can be due to different genotoxic events such as mitotic recombination or mutation (deletion, point mutation, specific types of translocation, etc.). In the evaluation of antigenotoxic results, the decrease in mutagen induced spot frequencies by flavonoids taken into consideration. In the antioxidant system studies, reduced glutathione levels and SOD, CAT, GR and GST enzymes activities were measured using the supernatants obtained from the homogenates of adult male flies.Results revealed that the flavonoids at all concentrations did not cause genotoxicty and any important effect on the antioxidant system of the organism, but displayed antigenotoxic activity by reducing the frequency of mutagen induced spots in varying proportions. These results indicate that wing spot test can be recommended as a suitable in vivo test for the determination of genotoxictiy and antigenotoxicity of flavonoids.