Tasavvuf geleneğinde fakr kavramı: Ebû'l-Hasan Harakânî, Hoca Ahmed-i Yesevî ve Âşık Paşa düşüncesinin karşılaştırmalı incelemesi
The concept of faqr in the tradition of sufism: A comparative analysis of the thought of Ebu'l-Hasan Harakānî, Hoca Ahmed-i Yesevî and Âşık Pasha
  1. Tez No: 847744
  2. Yazar: SONGÜL FERAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMNEYA NABİL MUHAMMAD AYAD İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Her birinin kendine has özelliği dolayısıyla yaşadıkları döneme damgalarını vurdukları gözlemlenen Ebû'l-Hasan Harakānî, Hoca Ahmed-i Yesevî ve Âşık Paşa'nın fakr kavramına olan yaklaşımları yine her üç sûfînin Fakr-nâme isimli eseri üzerinden incelenmiştir. Bu bakımdan da dervişlik olarak algılanan kavramın mânevî yükselişi ifade eden seyr ü sülûkun temelini oluşturduğu perspektifi sunulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte her birinin fakra bakış açısı çerçevesinde farklı yaklaşımları da saptanmıştır. Her üç sûfî için Allah'a (c.c) ulaşmanın yegâne yolu Hz. Muhammed (s.a.v)'in benimsediği fakır olup bu yokluk tacı başına koyabilenin ise her iki cihan sultanlığını elde edileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The approaches to the concept of poverty discussed by Ebû'l-Hasan Harakānî, Hoca Ahmed-i Yesevî and Âşık Pasha, each of whom has left their mark on the period they lived in due to their unique characteristics, were examined through the works of all three Sufis titled Fakr-nâme. In this respect, an emphasis was placed on the concept perceived as dervishness as it forms the basis of the Sufi path, which in turn is the key to spiritual elevation. However, different approaches have been identified for each of them within the framework of the concept of poverty. For all three Sufis, the only way to reach God is through poverty as adopted by Prophet Muhammad (s.a.v). It is emphasized that the crown of poverty is placed on the head of the one who is poor at heart and in constant need of God and thus earns the sultanate of both worlds.