Tasavvufi düşüncede infâk
Faith in Sufi thought
  1. Tez No: 993084
  2. Yazar: NURDAN SEYREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İslâm düşüncesinin tasavvufî boyutunu merkeze alarak infâk kavramının tarihsel, ahlâkî ve toplumsal yönlerini ele almaktadır. İnfâk, İslâm ahlâkının temel yapı taşlarından biri olarak hem bireysel arınma hem de toplumsal dayanışma açısından derin bir öneme sahiptir. Tezde, infâk kavramının Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanım biçimleri, hadîs-i şerîflerdeki yeri ve özellikle tasavvuf geleneğindeki anlam derinliği kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. İnfâkın sadece maddî yardımla sınırlı olmadığı, bireyin sahip olduğu ilim, zaman, yetenek gibi tüm imkânları başkalarıyla paylaşmasını da içerdiği vurgulanmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca infâkın tevhid inancı ile ilişkisi ve nefs terbiyesi bağlamında oynadığı rol ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Tevhid bilincinin infâkı doğrudan teşvik eden bir unsur olduğu, infâkın ise nefsi arındırma sürecinde etkili bir mânevî pratik olduğu ifade edilmiştir. Bu bağlamda infâk, yalnızca ahlâkî bir tutum değil, İslâm'ın temel hedeflerinden biri olan birey-toplum dengesini sağlayan bir ibadet biçimi olarak değerlendirilmiştir. Tasavvufî düşünce açısından ise infâk, kulun dünyaya bağlılığını azaltarak fakr ve zühd anlayışını pekiştiren, gönlü ihlâs ve teslimiyete yönelten bir amel olarak görülmüştür. Bu yönüyle infâk, sûfîlerin ifade ettiği üzere, hem kulun Allah ile irtibatını güçlendiren bir tecrübe hem de toplumsal dayanışmayı derinleştiren mânevî bir köprü niteliğindedir. Çalışmanın neticesinde, infâkın bireysel bir erdem olmanın ötesinde, insanın iç dünyasını arındıran, toplumsal dayanışmayı güçlendiren ve İslâm'ın hedeflediği ahlâkî düzeni hayata taşıyan bir ibadet olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the historical, moral and social aspects of the concept of al-infaq by focusing on the Sufi dimension of İslâmîc thought. As one of the basic building blocks of İslâmîc ethics, the concept of infaq has a profound significance in terms of both individual purification and social solidarity. In this thesis, the usage of the concept of infaq in the Qur'an, its place in the hadiths, and especially its depth of meâning in the Sufi tradition are analyzed comprehensively. It is emphasized that infaq is not only limited to material aid, but also includes the sharing of one's knowledge, time and talent with others. The study also discusses in detail the relationship of giving with the belief in tawhid and the role it plays in the context of self-training. It is stated that the consciousness of tawhid is a direct incentive for giving and that giving is an effective spiritual practice in the process of purifying the soul. In this context, infaq is evaluated not only as a moral attitude but also as a form of worship that ensures the individual-society balance, which is one of the main goals of İslâm.