Günlük dil kullanımı ile psikopatoloji göstergeleriarasındaki ilişkide üst bilişlerin ve bilişsel çarpıtmalarınaracılık rolünün incelenmesi
The examination of mediator effect of metacognitions and cognitive distortions in the relationship daily use of language and psychopathology indicators
  1. Tez No: 847770
  2. Yazar: AYŞE SU KOCAYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada kişinin kendini duygularını ve iç yaşantılarını dille ne kadar ifade ettiği, üstbiliş ve bilişsel çarpıtmalarla ilişkisinin psikopatolojik göstergeler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bunun yanısıra dil ile yaşantılar arsında boşluğun anlatılmayan yaşantı ve duygular sonucunda daha da büyüyerek anlamsızlık ve belirsizlik yaşanmasına neden olacağı düşünülmüştür. Anlamsızlık ve belirsizlikle baş etmek için bilişsel çarpıtmalara ve üstbilişlere yöneleceği bununda kaygı ve depresyona yol açarak psikopatolojiye neden olabileceğine ilişkin hipotez oluşturulmuştur. Bu hipoze uygun yapısal model düzenlenmiştir. Araştırma grubu, 18 yaş üzeri yetişkinler hedeflenerek, meslek ve cinsiyet ayrımı yapılmadan 375 gönüllü kişiden oluşmuştur. Bu kişilere (Dil Kullanım) DİYAB Ölçeği, Üstbiliş Ölçeği, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (Düşünme Türleri Ölçeği), Kısa Semptom Envanterinin Depresyon ve Kaygı alt ölçeği olmak üzere beş ölçek uygulanmıştır. Yapısal eşitlik modelinin analiz sonuçlarına göre; dil kullanımı ile depresyon ve kaygı arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bulgular üstbilişler ve bilişsel çarpıtmalar ile psikopatolaji arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Yine analiz sonuçlarına göre dil kullanımı ile psikopatoloji arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmalar ve üstbilişler aracılık etmektedir
Özet (Çeviri)
In this current study, the extent to which the individual expresses her feelings and inner experiences with language, and the effects of its relationship with metacognition and cognitive distortions on psychopathological indicators are examined. In addition, it was thought that the gap between language and experiences would grow larger as a result of untold experiences and emotions, causing meaninglessness and uncertainty. A hypothesis has been stated that it leads to cognitive distortions and metacognitions to cope with meaninglessness and uncertainty, which may lead to anxiety and depression and cause psychopathology. Considering this hypothesis, structural equational model was suggested. The participants consisted of 375 volunteers, targeting adults over the age of 18, regardless of profession and gender. Five scales were administered to participants BAFL Scale, Metacognition Scale, Cognitive Distortions Scale, Depression and Anxiety subscale of Brief Symptom Inventory. The results of the structural equation model revealed that there is a significant relationship between language use and depression and anxiety. The findings also show that there is a significant and positive relationship between metacognitions and cognitive distortions and psychopathology. In addition, considering the results of the analysis, cognitive distortions and metacognitions mediate the relationship between language use and psychopathology.