Çocuk acil servisine başvuran dehidrate çocuklarda akut böbrek hasarının erken tanısında idrar trehalaz aktivitesinin rolü
The role of urine trehalase activity in the early diagnosis of acute kidney injury in dehydrated children admitting to the pediatric emergency service
- Tez No: 847797
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH) hızlı bir şekilde glomerül filtrasyon hızında azalma ile seyreden klinik bir sendromdur. Trehalaz ise ince bağırsaklarda ve renal proksimal tübüllerde bulunan glikoprotein yapıda bir enzimdir. Trehalaz sindirilmiş trehalozu, glikoza hidrolize eder. Bu çalışmada non-invazif bir test olan idrar trehalaz düzeyine bakarak ABH gelişme potansiyeli olan dehidrate hastalarda ABH'yi erken tespit etmek ve hastalığın seyrini takip etmekte kullanmayı amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışmamıza toplam 120 çocuk alındı. Çocuk acil servise başvuran, öykü ve fizik inceleme ile akut dehidratasyon olduğu gösterilen ve akut böbrek hasarı (ABH) olan 40 çocuk hasta, ABH olmayan 40 çocuk hasta ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine rutin kontrol için başvuran 40 sağlıklı çocuk gönüllü katılmıştır. Tüm çocukların biyokimyasal kan analizi sonuçları hastane kayıt sisteminden formlara kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm çocuklarda alınan idrar örneklerinde trehalaz düzeyleri çalışılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar kan üre düzeylerine göre dehidrate ve prerenal ABH olanlar, dehidrate ve prerenal ABH olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hasta grupları ve sağlıklı kontroller demografik özellikleri açısından karşılaştırıldı. Her üç grupta da cinsiyet, yaş ortalaması ve yaş gruplarının dağılımı açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Acute kidney injury (AKI) is a clinical syndrome characterized by a rapid decrease in glomerular filtration rate. Trehalase, on the other hand, is an enzyme with a glycoprotein structure found in the small intestines and renal proximal tubules. Trehalase hydrolyzes digested trehalose into glucose. In this study, our aim was to utilize the non-invasive test of urinary trehalase levels to early detect AKI in dehydrated patients who have the potential for AKI development and to monitor the course of the disease. Materials and Methods: A total of 120 children were enrolled in our study. Among them, 40 pediatric patients with acute dehydration confirmed through history and physical examination, and diagnosed with acute kidney injury (AKI), presented to the Pediatric Emergency Department. Additionally, 40 children without AKI, who sought routine check-ups at the Pediatric Health and Disease outpatient clinics, and 40 healthy children volunteered to participate in the study. Biochemical blood analysis results for all children were recorded on forms from the hospital registration system. Trehalase levels in urine samples obtained from all enrolled children were investigated. The results were compared statistically. Results: The demographic characteristics of the three groups involved in the study (dehydrated with prerenal AKI, dehydrated without prerenal AKI, and the control group) were compared. There were no significant differences in terms of gender, mean age, and age group distribution in all three groups (p>0.05).