Çocuk acil servisine başvuran adolesan hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the sociodemographic and clinical characteristics of adolescents admitted to pediatric emergency department
  1. Tez No: 224502
  2. Yazar: YAVUZ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Bir yıl içinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisine başvuran11-17 yaş arası adolesan hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinindeğerlendirilmesi, aciliyet durumu ve bunu etkileyen etmenlerin incelenmesi.YÖNTEM: Çalışmaya 2005 yılı içinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk AcilServisine başvuran 11-17 yaş arası adolesan hastalar alındı. Hastaların sosyodemografiközellikleri, başvuru yakınmaları, aciliyet durumları, tanıları, klinik izlem ve tedavi bilgileriniiçeren veri toplama formu düzenlenerek tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma yapıldı.BULGULAR: Araştırma süresi boyunca çocuk acil servisine başvuran 5645 hastanın 958 (%16.9)'i adolesan yaş grubunda idi. Hastaların % 54.1'i erkek, % 56.6'sı 11-14 yaş grubundaidi. Hastaların % 3.3'ünün çok acil, % 47.1'inin acil, % 49.6'sının acil olmayan nedenlerdendolayı başvurduğu saptandı. Okula devam eden, sağlık güvencesi Emekli Sandığı olan, mesaidışı saatlerde ve hafta sonu günlerinde acil olmayan başvuru oranının daha yüksek olduğusaptandı. Çok acil veya acil hastalarda en sık başvuru nedeni yaralanmalar (% 46.0); acilolmayanlarda ise enfeksiyonlardı (% 63.3).Hastaların % 30.5'i yaralanma ile başvurdu. En sık görülen yaralanma mekanizmasıdüşmeydi. Tüm başvuruların % 4.2'si psikiyatrik nedenlere bağlıydı. Psikiyatrik acillerinçoğunluğu intihar girişimi (% 48.8) ve bu hastaların da % 85.0'inin kız ve tamamında aşırıdozda ilaç içilmesi olduğu saptandı. Hastaların % 5.2'si hastaneye yatırıldı. En sık hastaneyeyatış tanısı % 46.0 ile akut batın idi. Tüm hastaların % 5.9'unda adli vaka bildirimi yapıldı.SONUÇ: Çalışmamızda adolesan acillerinin çoğunluğunu yaralanmalar ve abdominalacillerin oluşturduğu saptandı. Tüm adolesan acil servis başvurularının yaklaşık yarısı acilolmayan, birinci basamak sağlık hizmeti veren kuruluşlarda çözümlenebilecek sorunlardı. Buveriler ülkemiz sağlık sisteminin yeniden yapılandırılması açısından yol gösterici olabilir.ANAHTAR KELİMELER: Adolesan, acil servis, aciliyet durumu, sosyodemografiközellikler
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the sociodemographic and clinical characteristics of adolescentpatients, aged between 11 and 17 years, admitted to Dokuz Eylül University HospitalPediatric Emergency Department during a year, to assess the state of emergency and theeffecting factors on the state of emergency.METHODS: Adolescent patients, aged between 11 and 17 years, admitted to Dokuz EylülUniversity Hospital Pediatric Emergency Department during 2005 were enrolled in the study.A descriptive and cross-sectional study was performed by using a data recording formincluding information of sociodemographic characteristics, presenting complaints, the state ofemergency, diagnosis, clinical course, and treatment.RESULTS: Out of the 5645 patients admitted to the pediatric emergency department duringthe study period, 958 (16.9 %) were in adolescent age group. The 54.1 % of patients weremale and 56.6 % were adolescents aged between 11 and 14 years. The 49.6 % of the patientsadmitted with non-urgent reasons, while 3.3 % with urgent and 47.1 % with emergentreasons. The rate of non-urgent patients were significantly higher than the urgent patients inthe school-attending, with a health insurance Emekli Sandığı, out of work time and weekendadmission groups. In urgent or emergent patients, the most common reason for admissionwere injuries (46.0 %); infections (63.3 %) in the non-urgent patients.The 30.5 % of the patients admitted with injury. The most frequent injury mechanismwas fall. Among all admissions, 4.2 % were due to psychiatric causes. The most frequentcause of psychiatric admission was suicide attempt, and 85.0 % of these patiens were femaleand all ingested drug overdose. The 5.2 % of the admitted patients were hospitalized. Themost frequent hospitalizing diagnosis was acute abdomen (46.0 %). The 5.9 % of the admittedpatients were forensic case.CONCLUSION: In our study, the majority of adolescent emergencies were injuries andabdominal emergencies. Near half of the adolescents presented with non-urgent reasons. Themajority of non-urgent admissions could easily be managed by primary health care providers.These data may guide in re-constructing our country?s health care system.KEY WORDS: Adolescent, emergency department, the state of emergency,sociodemographic characteristics