Gazi Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı öğrencilerinin özgün baskı çalışmalarında ortaya koydukları kadın imgesi ile kadın algılarına yönelik sözel ifadeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Surveying of the relationship between the image of women in printmakings and the verbal expressions regarding perceptions of women of students' in Gazi Universty Undergraduate Programme of art education
  1. Tez No: 847800
  2. Yazar: EZGİ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı öğrencilerinin kadın kavramına dair algılarını, kadının toplumsal rollerine ilişkin düşüncelerini ve bunların özgün baskı çalışmalarında nasıl görselleştirdiklerini incelemektedir. Amaç, sanat eserlerindeki toplumsal cinsiyet rolleri, stereotipler ve kadınlara atfedilen kişilik özellikleri arasındaki etkileşimleri keşfetmektir. Çalışma grubu, iki farklı akademik dönemde Özgün Baskı dersini alan 3. sınıf öğrencisi 40 kişiden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, fenomenin çeşitli yönlerini temsil edebilecek bir popülasyon sağlamaktadır. Veri toplama, öğrencilerin perspektiflerini ve yaratıcı süreçlerini kapsamlı bir şekilde anlamak amacıyla açık uçlu görüşmeler, kelime ilişkilendirme testleri ve sanat çalışmalarının göstergebilimsel analizi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu yaklaşım, katılımcıların duygusal ve bilişsel süreçlerini anlamada ve kadın imgesine dair özgün baskı çalışmalarında bu süreçlerin nasıl yansıtıldığını değerlendirmede kullanılmıştır. Analizler sonucunda, biçim ve üslup gibi unsurların, öğrencilerin yaratıcı süreçlerinde merkezi bir rol oynadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin çalışmalarında, anlamın yaratılmasından daha çok, biçimsel unsurlara odaklandıkları tespit edilmiştir. Sonuç itibarıyla, bu çalışma, öğrencilerin sanatsal ifade ve yaratıcılık süreçlerinde biçim ve estetiğe verdikleri önemi ve bu unsurların anlam yaratma çabaları üzerindeki etkilerini vurgulamakta, ayrıca öğrencilerin özgün baskı çalışmalarının sözel anlatımlarla kıyaslandığında sanat ve toplumsal cinsiyet rollerinin algılanması üzerine sağladığı derinlemesine içgörüleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines students' perceptions in Gazi University's Painting and Business Education Undergraduate Program regarding the concept of women, their thoughts on women's societal roles, and how these are visualized in their original printmaking work. The aim is to explore the interactions between societal gender roles, stereotypes, and personality traits attributed to women within art pieces. The study group consists of 40 third-year students who took the Original Printmaking course during two different academic terms. These students provide a population that can represent various aspects of the phenomenon. Data was collected through open-ended interviews, word association tests, and semiotic analysis of artworks to understand the students' perspectives and creative processes thoroughly. This approach has been utilized to comprehend participants' emotional and cognitive processes and to assess how these processes are reflected in their original printmaking work concerning the image of women. The analysis determined that elements such as form and style are central to the student's creative processes. Students have been found to focus more on formal aspects than on creating meaning in their work. Consequently, this study highlights the importance of form and aesthetics in the students' artistic expression and creativity processes and the impact of these elements on their efforts to create meaning. Furthermore, compared with verbal narratives, the students' original printmaking works provide profound insights into the perception of art and societal gender roles.