Oksidatif stres markırı olarak thiol/disulfide homeostasis ve serum iskemik albumin seviyelerinin primer kronik rinosinüzitte değerlendirilmesi
Evaluation of thiol/disulfide homeostasis and serum ischemic albumin levels as an oxidative stress marker in primary chronic rhinosinusitis
  1. Tez No: 847805
  2. Yazar: UĞUR UYGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAR LÜTFİ KUMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Oksidatif stres markırı olarak thiol/disulfide homeostaz (TDH) parametrelerinin ve serum iskemik albumin seviyelerinin primer kronik rinosinüzitle ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 sağlıklı gönüllü ve endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) uygulanan 37 kronik rinosinüzit (KRS) hastası dahil edildi. Çalışmamız prospektif, kesitsel, gözlemsel olarak planlandı. Hastalar Euroean Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020 (EPOS 2020) ye göre belirlendi. Hastalardan ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 3. ay kontrollerinde kan testleri alındı, Lund- Kennedy (LK) endoskopik skoru hesaplandı ve Sino-Nasal Outcome Test (SNOT) 22 anketi uygulandı. Ayrıca başlangıçta bilgisayarlı tomografide (BT) Lund-Mackay (LM) skoru hesaplandı. TDH parametreleri öncelikle hasta grup ile sağlıklı grup kıyaslanarak incelendi. Ayrıca hasta grup içerisinde eozinofilik KRS (eKRS) ve eKRS dışı gruplar kıyaslandı. İkincil olarak tedavi yanıtı ölçmek için ESC önce ve sonrası TDH parametreleri, serum iskemik albümin seviyeleri, LK ve SNOT 22 skorları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relationship between thiol/disulfide homeostasis (TDH) and serum ischemic albumin levels as an indicator of oxidative stress in primary rhinosinusitis. Materials and Methods: 40 healthy volunteers and 37 chronic rhinosinusitis (CRS) patients who underwent endoscopic sinus surgery (ESC) were included in the study. Our study was planned as prospective, cross-sectional and observational. Patients were determined according to the Euroean Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020 (EPOS 2020). Blood tests were taken from the patients before and at the 3rd month follow-up, the Lund - Kennedy (LK) endoscopic score was calculated and the Sino-Nasal Outcome Test (SNOT) 22 questionnaire was applied. Additionally, the Lund-Mackay (LM) score was calculated on computerized tomography (CT). TDH parameters were first examined by comparing the patient group with the healthy group. Additionally, eosinophilic CRS (eCRS) and non-eCRS groups were compared. Secondly, TDH parameters, serum ischemic albumin levels, LK and SNOT 22 scores were compared before and after ESS to measure treatment response.