Palyatif bakım servisinde yatan hastalarda nötrofil/lenfosit, platelet/lenfosit, CRP/albümin, ferritin/albümin oranlarının FRAIL Ölçeği ile taranan fiziksel kırılganlık ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the association between neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin, ferritin/albumin ratios and physical frailty screened by FRAIL scale in patients hospitalised in palliative care service
- Tez No: 847811
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFER, DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Literatürde, sistemik inflamasyon parametreleri ile kırılganlık arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda, kırılganlık ile inflamasyon parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi palyatif bakım servisinde 1 Mart 2023 – 31 Kasım 2023 tarihleri arasında yatan 18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Bu hastaların demografik, verileri, komorbiditeleri, polifarmasi varlığı ve el kavrama kuvveti prospektif olarak incelendi. Kırılganlık durumu FRAIL ölçeği ile belirlendi. Toplamda 0-1-2 puan alanlar kırılgan olmayan grup ve 3 ve üzeri puan alanlar kırılgan grup olarak kategorize edildi. Lökosit, nötrofil, lenfosit, platelet, C-Reaktif Protein (CRP), albümin, ferritin, Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO), Platelet/Lenfosit Oranı (PLO), CRP/Albümin Oranı (CAO) ve Ferritin/Albümin Oranı (FAO) değerleri kaydedildi. Elde edilen sonuçlardan istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 59 (%50,4) kadın ve 58 (%49,6) erkek olmak üzere 117 olgu dahil edildi. Olguların ortalama yaşı 73,12±13,03 yıl idi. Olguların %23,9'u 65 yaş altı iken, %76,1'i 65 yaş ve üzeri idi. Kırılganlık sıklığı tüm olgularda %94,8; 65 yaş ve üzeri olgularda %94,3 saptandı. Kırılgan olan ve olmayan gruplar arasında demografik veriler, komorbidite durumu, polifarmasi varlığı, lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit, CRP, ferritin, NLO, PLO ve CAO değerleri bakımından anlamlı farklılık saptanmadı. Kırılgan olgularda kırılgan olmayanlara göre, albümin değeri anlamlı düzeyde düşük iken (p=0,047) FAO değeri anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,044). Düşük el kavrama kuvveti olan kadınlarda düşük el kavrama kuvveti olmayan kadınlara göre kırılganlık anlamlı düzeyde fazla saptandı (p=0,020). FAO, 65 yaş ve üzeri olgularda, 65 yaş altı olgulara kıyasla anlamlı düzeyde düşük bulundu (p=0,007). Sonuç: Çalışmamızda, düşük albümin ile yüksek FAO değerlerinin ve kadın cinsiyette düşük el kavrama kuvvetinin kırılganlık ile anlamlı ilişkili olduğunu bulduk. Bulgularımızın genelleştirilebilmesi açısından kırılganlık ve inflamatuar parametreler arasındaki ilişkiyi inceleyen çok merkezli, geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the literature, studies examining the relationship between systemic inflammation parameters and frailty are limited. In our study, we aimed to evaluate the association between frailty and inflammation parameters. Materials and Methods: Patients aged 18 years and older who were hospitalized in the palliative care service of Sancaktepe Sehit Prof. Dr. Ilhan Varank Training and Research Hospital between March 01, 2023 and November 31, 2023 were included in our study. Demographic data, comorbidities, the presence of polypharmacy and handgrip strength of these patients were prospectively analyzed. Frailty status was determined with the FRAIL scale. Those who scored 0-1-2 points in total were categorized as non-frail group and those who scored 3 or more points were categorized as frail group. Leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet, C-Reactive Protein (CRP), albumin, ferritin, Neutrophil to Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet to Lymphocyte Ratio (PLR), CRP to Albumin Ratio (CAR) and Ferritin to Albumin Ratio (FAR) values were recorded. Statistical analyses were performed from the results obtained. Results: The study included 117 patients, 59 (50.4%) females and 58 (49.6%) males. The mean age of the patients was 73.12±13.03 years. While 23.9% of the patients were under 65 years of age, 76.1% were 65 years and older. The prevalence of frailty was 94.8% in all patients and 94.3% in patients aged 65 years and older. No significant difference was found between the frail and non-frail groups in terms of demographic data, comorbidity status, the presence of polypharmacy, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet, CRP, ferritin, NLR, PLR and CAR values. While albumin value was significantly lower (p=0.047), FAR value was significantly higher (p=0.044) in frail patients compared to non-frail patients. Frailty was significantly higher in females with low handgrip strength compared to females without low handgrip strength (p=0.020). FAR was found to be significantly lower in subjects aged 65 years and over compared to subjects aged under 65 years (p=0,007). Conclusion: In our study, we found that low albumin and high FAR values and low handgrip strength in female gender were found to be significantly associated with frailty. Multicenter, large-sample studies examining the relationship between frailty and inflammatory parameters are needed to generalize our findings.