Öğretmenlerin yenileşimci davranışları ile okul müdürüne yönelik öğretimsel liderlik algısı arasındaki ilişkide mesleki işbirliği ve öğretmen bağlılığının rolü
The role of professional cooperation and teacher commitment in the relationship between the innovative behaviors of teachers' and perception of instructional leadership towards principals
  1. Tez No: 847810
  2. Yazar: ERHAN DOLAPCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin yenileşimci davranışları ile okul müdürüne yönelik öğretimsel liderlik algısı arasındaki ilişkide hem mesleki işbirliği hem de öğretmen bağlılığının rolünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde nicel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma gurubu Kastamonu ili ve ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 812 öğretmenden oluşmuştur. Veri toplamada;“Yenilikçi İş Davranışları Ölçeği”,“Öğretimsel Liderlik Ölçeği”,“Öğretmen Mesleki İşbirliği Ölçeği”ve“Öğretmen Bağlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin yenileşimci davranış düzeyinin yüksek olduğu, en yüksek ortalamanın fikir destekleme, en düşük ortalamanın fikir uygulama alt boyutuna ait olduğu saptanmıştır. Bağımsız değişkenlere yönelik yapılan analizlerde ise öğretmenlerin, öğretimsel liderlik, mesleki işbirliği ve öğretmen bağlılığı algıları yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin yenileşimci davranışlarının branşa ve öğretim kademesine göre sınıf öğretmenleri ve ilkokular lehine anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiye yönelik yapılan analizlerde ise; öğretimsel liderlik ve mesleki işbirliği ile öğretmen yenileşimci davranışları ve alt boyutları arasında orta düzeyde anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Öğretmen bağlılığı ile öğretmen yenileşimci davranışları arasındaki ilişkinin ise düşük düzeyde fakat anlamlı olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yenileşimci davranışları üzerinde okul müdürü öğretimsel liderliğinin doğrudan ve aracı değişkenler olan mesleki işbirliği ve öğretmen bağlılığı üzerinden dolaylı anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin yenileşimci davranışlarını doğrudan etkileyen en önemli değişken öğretmen mesleki işbirliğidir. Öğretimsel liderliğin öğretmenlerin yenileşimci davranışları üzerindeki dolaylı etkilerinin öğretmen mesleki işbirliği ve bağlılığı aracılığıyla gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the role of both professional collaboration and teacher commitment in the relationship between teachers' innovative behaviors and their perception of instructional leadership towards the school principal. The research is a quantitative research in the relational screening model. The study group of the research consisted of 812 teachers working in primary, secondary and high schools in Kastamonu province and its districts. In the research;“Innovative Work Behavior Scale”,“Instructional Leadership Scale”,“Teacher Professional Collaboration Scale”and“Teacher Commitment Scale”were used. Data analysis was carried out using arithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way ANOVA, Pearson product-moment correlation coefficient and structural equation modeling. As a result of the research, it was determined that the teachers' innovative behavior level was high, the highest average belonged to the idea support, and the lowest average belonged to the idea implementation sub- scales. In the context of independent variables, teachers; Perceptions of instructional leadership, professional collaboration and teacher commitment were found to be high. It has been observed that teachers' innovative behaviors differ significantly according to branch and education level in favor of classroom teachers and primary schools. Moderately significant relationships were found between the independent variables of the study, instructional leadership and professional collaboration, and teacher innovative behaviors and their sub-scales. The relationship between teacher commitment and teacher innovative behavior is low but significant. It was determined that the instructional leadership of the school principal had direct and indirect significant effects on the innovative behaviors of teachers through professional cooperation and teacher commitment, which are mediating variables. The most important variable that directly affects teacher innovative behavior is teacher professional collaboration. It has been determined that the indirect effects of instructional leadership on teachers' innovative behaviors occur through teacher professional cooperation and commitment.