Perakende lojistiğinde endüstri 4.0 uygulamalarının depolama faaliyetlerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of industry 4.0 applications on warehousing activities in retail logistics
- Tez No: 847839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇAVUŞGİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde hayatımızın her noktasında bulunan Endüstri 4.0 kavramı insan gücünün yerini makineleşmenin alması ve üretim süreçlerinin kendi kendine yönetilebilmesi durumuna gelmesi olarak açıklanabilir. Endüstri 4.0 genel olarak bakıldığında“nesnelerin interneti”olarak adlandırılabilir. Gelişmiş teknolojileri barındıran Endüstri 4.0 bünyesinde bulundurduğu bütün bu teknolojilerin endüstriyel alanda kullanılmasının yanı sıra insan hayatını kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Lojistik sektöründe depolama faaliyetlerinde Endüstri 4.0 uygulamaların etkisi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının amacı Endüstri 4.0 uygulamalarının depolama faaliyetlerine ilişkin avantaj ve dezavantajlarını araştırmaktır. Çalışma LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş. bünyesine çalışan katılımcılarla mülakat ve gözlem tekniği kullanarak yapılmıştır. Toplanan veriler betimleme tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Endüstri 4.0 uygulamalarının perakende lojistiğinde depolama faaliyetleri üzerinde verimli sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Endüstri 4.0 uygulamalarının depolama faaliyetleri üzerinde verimlilik, iş gücü tasarrufu, hata payında düşüş, müşteri memnuniyeti, stok kontrolü, envanter yönetimi vb. birçok noktada olumlu sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Industry 4.0, which is present in every aspect of our lives today, can be explained as the replacement of human power by mechanization and the production processes becoming self-managed. Generally speaking, Industry 4.0 can be called the“internet of things”. Industry 4.0, which includes advanced technologies, aims to facilitate human life and increase the quality of life, as well as the use of all these technologies in the industrial field. In this study, the impact of Industry 4.0 applications on warehousing activities in the logistics sector is discussed. The aim of this thesis is to investigate the advantages and disadvantages of Industry 4.0 applications regarding storage activities. Working LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş. It was conducted using interview and observation techniques with the participants working within the organization. The collected data were analyzed with the description technique. As a result of the research, it has been determined that Industry 4.0 applications provide efficient results on warehousing activities in retail logistics. Industry 4.0 applications have effects on warehousing activities such as efficiency, labor savings, decrease in error margin, customer satisfaction, stock control, inventory management, etc. It has provided positive results at many points.