Türkiye'de çek sorunsalına alternatif ödeme aracı önerisi: Garantili fon transferi ve muhasebe kayıtları
An alternative insrument of payment for check problems in Turkey: Guaranteed fund transfer instrument and accounting
  1. Tez No: 847855
  2. Yazar: ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞDEM SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmelerin ticari faaliyet sonucunda finansal araç olarak kullanmakta oldukları çek ürünü, bilançoda hazır değerler içerisinde yer almaktadır. Türkiye'de genel işleyişte çekler ileri vadeli olarak keşide edilmektedir. İleri vadeli keşide edilen çeklerin hazır değerler alınan çekler hesabı haricinde, ticari alacaklar grubunda yeni bir hesap koduna ihtiyaç duyulduğunun önemi ve çeke alternatif ödeme aracı olan Garantili Fon Transferi ürünün muhatap bankanın tam aval vermesi sonucunda daha likit bir ürün olduğu, işletmelerin borç/alacak ilişkisine girdiği taktirde bilançoda aktif tarafta hazır değerlerde takip edilmektedir. Kamu Gözetim Kurumu'nun yeni hesap planı taslağı incelenmiş, nakit ve nakit benzerleri hesap grubunun yanı sıra ileri vadeli çeklerin muhasebe kayıtları nasıl yapılacağı incelenmiştir. Ticari ilişkilerde, ileri vadeli çek veya alternatif ödeme aracının kullanılması halinde işletmenin likidite oranları da etkilenmektedir. Uygulamada tek düzen hesap planı ve Kamu Gözetim Kurumu'nun yeni hesap plan taslağına göre detay ve özet bilançolar hazırlanmıştır. Hazırlanan özet bilançolar ile işletmenin satışlarını ileri vadeli çek veya garantili fon transferi ödeme aracı ile yapmış olduğu varsayımlarda işletmenin cari oran, asit-test, nakit oran ve stok bağımlılık oranlarındaki değişimler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cheque product, which is used as a financial instrument by the enterprises as a result of their commercial activities, is included in cash and cash equivalents in the balance sheet. In Turkey, cheques are issued as post-dated in general operation. The importance of the need for a new account code in the trade receivables group, except for the cheques received account of the cheques issued with a forward maturity, and the Guaranteed Fund Transfer product, which is an alternative payment instrument to the cheque, is a more liquid product as a result of the full avalanche of the addressee bank, is followed in the ready values on the active side of the balance sheet if the enterprises enter into a debt / receivable relationship. The new account plan draft of the Public Oversight Authority has been examined and the accounting records of forward cheques as well as the cash and cash equivalents account group have been examined. In commercial relations, the liquidity ratios of the enterprise are also affected by the use of post-dated cheques or alternative payment instruments. In practice, detailed and summary balance sheets were prepared according to the uniform chart of accounts and the new draft chart of accounts of the Public Oversight Authority. With the prepared summary balance sheets, the changes in the current ratio, acid-test, cash ratio and inventory dependency ratios of the enterprise are discussed under the assumptions that the enterprise