Vizyoner liderliğin örgütsel körlüğe etkisi ve örgüt ikliminin aracı rolü
The effect of visionary leadership on organizational blindness and the mediating role of organizational climate
  1. Tez No: 847854
  2. Yazar: ATALAY SARTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vizyoner liderler organizasyonlarda vizyon oluşturma, geliştirme ve uygulama yeteneğine sahip olan kişilerdir. Bu lider türü; çalışanların birey ve grup düzeyinde pozitif etkilenmesini hedefleyen, stratejik planlamalar yapan, kararları sonucunda, oluşturduğu ortak vizyon ile organizasyonu fırsat ve tehditlere karşı hazırlama görevini üstlenen liderlerdir. Vizyoner liderler, örgüt iklimini her zaman sağlıklı seviyelerde tutarak, herkes için verimli bir çalışma ortamı sağlamayı hedeflemektedir. Ortaya çıkan bu sağlıklı iklim ise organizasyonların sektörel şartlarda karşılaşacakları içsel ve dışsal birçok problemden haberdar olunmayı, gerekli önlemleri almayı, katılımcı bir ortamda çözüm üretmeyi uzun vadede devamlılığı ve büyümeyi beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda vizyoner lider ile sağlıklı örgüt ikliminin aynı anda varlığı, organizasyonlarda oluşan ve bu çalışmanın bağımlı değişkenini oluşturan örgütsel körlük gibi hastalıklara karşı organizasyonu bağışıklık kazanmış hale getirmektedir.“Vizyoner Liderliğin Örgütsel Körlüğe Etkisi ve Örgüt İkliminin Aracı Rolü”adlı bu çalışma, bahsedilen değişkenlerin kavramsal incelemesini, değişkenler arası ilişkilerin hangi düzeyde olduğu, çalışılan örneklemin değişkenleri algılama düzeylerini, yapılan analizler sonucunda oluşturulmuş olan hipotezlerin kabul/ret durumunu, bu etkenlerin incelemesini ve irdelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Visionary leaders are people who have the ability to create, develop and execute vision in organizations. They are the type of leaders that aims to positively affect employees at individual and group levels, make strategic plans, and undertake the task of preparing the organization against opportunities and threats with the common vision they create as a result of their decisions. Visionary leaders aims to provide a productive working environment for everyone by always keeping the organizational climate at healthy levels. This healthy climate that emerges brings about being aware of many internal and external problems that organizations will encounter under sectoral conditions, taking the necessary precautions, producing solutions in a participatory environment, and long-term continuity and growth. At the same time, the simultaneous existence of a visionary leader and a healthy organizational climate makes the organization immune to diseases such as organizational blindness, which occurs in organizations and constitutes the dependent variable of this study. This study titled“The Effect of Visionary Leadership on Organizational Blindness and The Mediating Role of Organizational Climate”includes the conceptual examination of the mentioned variables, the level of relationships between the variables, the perception levels of the variables of the sample studied, the acceptance/rejection status of the hypotheses created as a result of the analysis, and the examination and analysis of these factors.