Özel spor tesis yöneticilerinin yönetim kapasitelerinin incelenmesi
Investigation of management capacities of private sports facilities managers
  1. Tez No: 847856
  2. Yazar: BETÜL TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmada Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde bulunan özel spor tesis yöneticilerinin yönetim kapasitelerinin belirlenmesi, mevcut durumlarının tespit edilerek geliştirilmesi, hizmet kalitelerinin artırılması hedeflenmektedir. Yöntem: Nicel araştırma modeli kullanılan çalışmada SPSS 23.0 paket programıyla betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde bulunan özel spor tesislerinde çalışan 211 spor tesis yöneticileri, örneklemini; Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde bulunan 132 erkek, 73 kadın toplamda 205 özel spor tesis yöneticisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında katılımcıların demografik bilgilerinin alındığı, Çetin ve Karaçam (2021), geliştirdiği ''spor tesisi yöneticilerin yönetim kapasitesinin değerlendirilmesi'' derecelendirme ölçeği uygulanmıştır Araştırmada ölçeklerinin güvenilirlik düzeyleri için Craonbach Alpha testi uygulanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarının normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Alt boyutların normallik testi sonuçlarına göre, sosyo demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-test ve Anova testi yapılmış, ölçek boyutlarının kendi arasındaki ilişkilerin incelenmesi Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Kritik karar verme değeri 0,05 belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the research, it is aimed to determine the management capacities of private sports facility managers in Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce and Bolu provinces, to determine and improve their current situation and to increase their service quality. Method: The study used a quantitative research model and a descriptive survey model with SPSS 23.0 package program. The population of the study consists of sports facility managers working in private sports facilities in Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce and Bolu provinces, and the sample consists of 205 private sports facility managers in Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce and Bolu provinces, 132 male and 73 female in total.“Evaluation of the management capacity of sports facility managers”rating scale made by Çetin and Karaçam in 2021 was used to collect the data. Demographic information about the participants was used in this scale. Craonbach Alpha test was applied for the reliability levels of the scales in the study. It was determined that the sub-dimensions of the scale were suitable for normal distribution (p>0.05). According to the normality test results of the sub-dimensions, independent sample t-test and Anova test were performed to examine whether they differed according to socio-demographic variables, and the relationships between the scale dimensions were examined by Pearson correlation analysis. The critical decision-making value was set at 0.05.