Spor uzmanları ve antrenörlerin örgütsel bağlılık ve liderlik yönelimlerinin incelenmesi: (İstanbul ili örneği)
Examining the organizational commitment and leadership orientations of sports experts and coaches: (Istanbul province case)
  1. Tez No: 847870
  2. Yazar: BURAKHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma, Spor Uzmanları ile Antrenörlerin örgütsel bağlılık ve liderlik yönelimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da görevli bulunan Spor Uzmanları ile Antrenörlerin örgütsel bağlılıkları ve liderlik yönelimleri incelenmiştir. Yöntem: Araştırma grubu İstanbul ilindeki Spor Uzmanları ve Antrenörlerinden 269 kişinin katılımı ile oluşmuştur. Verileri toplamak için liderlik yönelimlerinin incelenmesi amacıyla kullanılan Liderlik Yönelimleri Ölçeği ve katılımcıların örgütsel bağlılıklarının incelenmesi amacıyla Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS paket programının 26 versiyonu ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel analizlerin ardından verilerin normal dağılımları Kolmogorov - Smirnov testi ile bulunmuş ve veriler normal dağılım göstermedikleri için nonparametrik testlerden Kruskal - Wallis H Testi ve Mann - Whitney U Testi, liderlik yönelimleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi analiz etmek içinde Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the organizational commitment and leadership orientations of Sports Experts and Coaches. In line with this objective, the organizational commitment and leadership orientations of Sports Experts and Coaches serving in Istanbul were investigated. Method: The study group consisted of 269 Sports Experts and Coaches from Istanbul province. A survey was used to collect the data. The survey consisted of three parts: the first part was the Personal Information Form section designed to collect participants' information, the second part was the Leadership Orientations Scale section used to examine participants' leadership orientations, and the third part was the Organizational Commitment Scale section used to examine participants' organizational commitments. The collected data were analyzed using the SPSS software version 26. After descriptive statistical analyses, the normal distributions of the data were determined using the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data did not show a normal distribution, non-parametric tests such as Kruskal-Wallis H Test and Mann-Whitney U Test were used, and Spearman's Correlation tests were employed to analyze the relationship between leadership orientations and organizational commitment.