Vigarano türü karbonlu göktaşı NWA 5508 üzerine petrografik, titreşimsel spektroskopik ve mikroskobik analizler
Petrographic, vibrational spectroscopic and microscopic analyses on Vigarano type carbonaceous meteorite NWA 5508
  1. Tez No: 847902
  2. Yazar: CEREN KAMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu tezde Vigarano türü karbonlu göktaşı NWA 5508 üzerine petrografik, titreşimsel spektroskopik ve mikroskobik analizler gerçekleştirilerek, göktaşı sınıflandırılmıştır. NWA 5508 karbonlu göktaşının kimyasal bileşimlerinin analizi ile içeriğindeki minerallerin belirlenmesi ve sınıflandırılması, Taramalı Elektron Mikroskopi (SEM), Enerji Dispersif X-ışını Spektroskopisi (EDS), mikro-Raman Spektroskopisi, Yansıma (IR) Spektroskopisi ve petrografi çalışması kapsamında kullanılan Optik Mikroskopi bölümlerinden oluşmaktadır. Göktaşına ait kimyasal yapısının ayrıntılı analizleri SEM/EDS, mikro-Raman ve Yansıma (IR) spektroskopisi yöntemiyle yapılmıştır. Petrografik çalışma ise optik mikroskopi ile gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonrasında, NWA 5508 karbonlu göktaşının kimyasal bileşiminde bulunan mineraller belirtilmiş ve göktaşı sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, petrographic, vibrational spectroscopic and microscopic analyzes were performed on the Vigarano type carbonaceous meteorite NWA 5508 and the meteorite was classified. Analysis of the chemical composition of the carbonaceous meteorite NWA 5508, determination of the minerals in it and classification of meteorite, Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS), micro-Raman and Reflectance (IR) Spectroscopy and Optical Microscopy used within the scope of petrography work. Detailed analyses of the chemical structure of the NWA 5508 meteorite were made by SEM/EDS, micro-Raman, and Reflectance (IR) Spectroscopy method. Petrographic work was performed with an optical microscopy method. After these analyses, the minerals in the chemical composition of the NWA 5508 carbonaceous meteorite were specified and the meteorite was classified.