Sağlıklı bireylerde yüksek ve düşük açısal hızlarda yapılan eksentrik egzersizlerin ayak bileğinde sensorimotor kontrol üzerine etkileri
A comparison of the effects of eccentric exercises performed at high and low angular velocities on sensorimotor control of the ankle in healthy individuals
  1. Tez No: 847914
  2. Yazar: ONUR EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı bireylerde evertör kas grubuna yönelik yüksek ve düşük açısal hızlarda yapılan eksentrik egzersizlerin ayak bileğinde sensorimotor kontrol üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 18–40 yaşları arasında sağlıklı 20 gönüllü iki gruba ayrılarak gerçekleştirilmiştir. İzokinetik dinamometre ile birinci gruba 180°/s, ikinci gruba 60°/s açısal hızlarda eksentrik egzersiz programı, 4 hafta boyunca yaptırılmıştır. Program öncesinde ve sonrasında Y denge testi, eklem pozisyon hissi ölçümü ve izokinetik kuvvet testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of eccentric exercises for the evertor muscle group performed at high and low angular velocities on ankle sensorimotor control in healthy subjects. The study was carried out by dividing 20 healthy volunteers aged between 18-40 years into two groups. An eccentric exercise program with isokinetic dynamometer at angular velocities of 180°/s in the first group and 60°/s in the second group was performed for 4 weeks. Y balance test, joint position sense measurement and isokinetic strength tests were performed before and after the program.