Mobilya sektöründe faaliyet gösteren tasarım merkezlerinde içmimar istihdamının araştırılması
Research on the employment of interior designers in design centers operating in the furniture sector
- Tez No: 847925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tasarım merkezleri, çeşitli paydaşların işbirliği ile oluşturulan yenilikçi düşüncelerin oluşturulmasını ve uygulanmasını destekleyen bir inovasyon odaklı araştırma alanlarıdır. Bu çalışmanın amacı; mobilya endüstrisinde faaliyet gösteren işletmelere ait tasarım merkezlerinde içmimar istihdamını, içmimar çalışanların faaliyet alanlarını, içmimarların mobilya endüstrisine, tasarım merkezlerine ve dolayısıyla firmaya sağladığı ve sağlayabileceği katkılarını araştırmaktır. Bu bağlamda, çalışmanın amacına, kapsamına ve araştırma sorularına uygun bir araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemi planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme yöntemi belirlenmiştir. Çalışma grubu olarak araştırmanın temelini oluşturan katılımcılar, mobilya endüstrisinde faaliyet gösteren tasarım merkezleri yetkilileri olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi sürecinde, nitel veri analizi teknikleri kullanılarak elde edilen bulgular derinlemesine incelenmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. İçmimarların mobilya endüstrisinde faaliyet gösteren tasarım merkezlerindeki istihdamı üzerine yapılan bu araştırma, sektördeki eğilimleri, ihtiyaçları ve içmimarların rol, sorumluluk ve hizmet alanlarına yönelik sonuç ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Design centers are innovation-focused research spaces that support the creation and implementation of innovative ideas created through the collaboration of various stakeholders. The purpose of this study; The aim of this study is to investigate the employment of interior architects in design centers belonging to businesses operating in the furniture industry, the fields of activity of interior architect employees, and the contributions of interior architects to the furniture industry, design centers and therefore to the company. In this context, a qualitative research method was planned as a research model suitable for the purpose, scope and research questions of the study. In-depth interview method was determined as the data collection tool. The participants, who form the basis of the research as the working group, were determined as officials of design centers operating in the furniture industry. During the data analysis process, the findings obtained using qualitative data analysis techniques were examined in depth and subjected to content analysis. This research on the employment of interior architects in design centers operating in the furniture industry provides results and suggestions regarding the trends, needs and roles, responsibilities and service areas of interior architects in the industry.