Türk solunun Osmanlı'ya bakışı: Doğan Avcıoğlu örneği
The Turkish left's view of the Ottoman Empire: The case of Doğan Avcıoğlu
  1. Tez No: 847926
  2. Yazar: ALPEREN YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1960-1970'lerde Türk sol düşünü içerisinde en önde gelen konulardan birisi olarak Osmanlı toplum yapısı tartışmaları dikkat çekmektedir. Bahsi geçen dönemde Türkiye, solcu aydınlar tarafından“geri kalmış”ya da“sömürge”olarak değerlendirilmiş ve solcu aydınlar tarafından bu durumun kökleri Osmanlı toplum yapısı içerisinde aranma eğilimi yaygın olmuştur. Bu noktada Osmanlıları Asya Tipi Üretim Tarzı'ndan feodalizme uzanan bir spektrumda ele alan çalışmaların çokluğu dikkat çekmektedir. Bu çalışma da Doğan Avcıoğlu'nun söz konusu tartışmaların neresinde olduğunun tespiti, genel olarak Avcıoğlu'nun tarihçilik anlayışı ve yazarın Osmanlı tarihini nasıl ele aldığı gibi konuların üzerinde durmayı amaçlamaktadır. Avcıoğlu'nun Osmanlı toplum yapısı tartışmalarına doğrudan katkı sağladığı eserlerinin incelenmesinin yanı sıra, dönemin diğer aydınları ile Avcıoğlu'nun fikirleri karşılaştırılarak da Avcıoğlu'nun fikirlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1960s-1970s, one of the most prominent issues in Turkish leftist thought was the debate on the Ottoman social structure. In this period, leftist intellectuals considered Turkey to be“backward”or“colonized”, and leftist intellectuals tended to look for the roots of this situation in the Ottoman social structure. At this point, it is noteworthy that many studies deal with the Ottomans on a spectrum ranging from the Asiatic Mode of Production to feudalism. This study aims to determine where Doğan Avcıoğlu stands in these debates, Avcıoğlu's understanding of historiography in general and how the author handles Ottoman history. In addition to analyzing Avcıoğlu's works that directly contributed to the debates on the structure of Ottoman society, it is also aimed to reveal Avcıoğlu's ideas by comparing his ideas with those of other intellectuals of the period.