Ekonomik krizlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisi: Türkiye örneği üzerine ekonometrik bir inceleme
The effect of economic crisis on income distribution: An econometric study on the Turkey case
  1. Tez No: 847953
  2. Yazar: MUHTEREM GONCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ekonomik krizler tarih boyunca piyasaların düzenini bozan ve dengesizlikler yaratan bir olgu olmuştur. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine, yönetim biçimlerine, sahip oldukları zenginliklere bakmaksızın küçük, büyük her ülkeyi etkilemektedir. Özellikle küreselleşen dünyada herhangi bir ülkede meydana gelen krizin diğer ülkelerde hissedilmemesi mümkün değildir. Ancak kriz çoğu zaman tehdit olarak algılansa da krizi doğru yöneten ve hazır olanlar için fırsatlar da barındırmaktadır. Yaşanan krizler milli gelir, fiyatlar genel düzeyi, faiz oranları, ödemeler bilançosu gibi temel makro ekonomik göstergeleri etkilemektedir. Bu göstergelerin gelir dağılımını ne yönde ve ne düzeyde etkilediği ise tartışma konusudur. Bu çalışmada krizlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Çalışmada krizlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisi incelenecek ve Türkiye'de yaşanan 1994, 1998 ve 2008 krizleri penceresinden yaşanan bu krizlerin gelir dağılımını nasıl etkilediği sorgulanacaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik krizlerin tanımı yapılacak, kriz türleri ve krize sebep olan faktörler incelenecektir. İkinci bölümde gelir dağılımı kapsamlı bir şekilde ele alınacak ve söz konusu krizlerin Türkiye özelinde gelir dağılımına olan etkisi incelenecektir. Üçüncü bölümde ise krizler ve gelir dağılımı üzerine yapılmış olan çalışmalar incelenecek, modelde kullanılan verilerin krizlerle ilişkisi hakkında grafik incelemesi yapılacak ve nihayetinde En Küçük Kareler yöntemiyle ekonometrik model kurularak söz konusu ilişki yorumlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, economic crises have been a phenomenon that disrupted the order of the markets and created imbalances. It affects every country, small or large, regardless of the countries' level of development, management styles, and wealth. Especially in the globalizing world, it is not possible for the crisis that occurs in any country not to be felt in other countries. However, although the crisis is often perceived as a threat, it also contains opportunities for those who manage the crisis correctly and are ready. The crises experienced affect the basic macroeconomic indicators such as national income, general price level, interest rates, balance of payments. How and to what extent these indicators affect income distribution is a matter of debate. In this study, the effect of crises on income distribution will be investigated. In this study, the effects of the crises on income distribution will be examined and it will be questioned how these crises, which were experienced in Turkey from the perspective of the 1994, 1998 and 2008 crises, affect the income distribution. The study consists of three parts. In the first part, the definition of economic crises will be made, the types of crisis and the factors causing the crisis will be examined. In the second part, income distribution will be discussed comprehensively and the effect of the said crises on income distribution in Turkey will be examined. In the third part, the studies on crises and income distribution will be examined, a graphic analysis will be made about the relationship of the data used in the model with the crises, and finally, the econometric model will be established with the Least Squares method and the said relationship will be tried to be interpreted.