Hemşirelerin bireysel iş yükü algısının karşılanamayan hemşirelik bakımına etkisi
The effect of nurses' perception of individual workload on missed nursing care
  1. Tez No: 847954
  2. Yazar: ZEHRA ÖZKARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin bireysel iş yükü algısının karşılanamayan hemşirelik bakımına etkisini inceleme amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ağustos - Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir şehir hastanesinde çalışan 340 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, Bilgi Formu, Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Ölçeği (KHBÖ) ve Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği (BİYAÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA, post hoc analizi (Tukey, LSD), Pearson Korelasyon testi ve çok değişkenli lineer regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 27, çoğunluğu (%71) kadın ve %85'9'u lisans mezunudur. Hemşirelerin %97,4'ü bakımı kaçırdığını bildirdi. Bakımı kaçırma nedenleri olarak, %81,8'i bakım dışı işleri, %71,8'i yetersiz ekip desteğini, %91,2'si hemşire sayısı yetersizliğini, %72,2'si yönetici desteğinden memnun kalmadıklarını bildirdi. KHB-gereksinimleri (KHB-A) ölçeği toplam puan ortalaması 1,79±0,69 (düşük), KHB-nedenleri (KHB-B) ölçeği toplam puan ortalaması 3,82±0,36 (yüksek) ve BİYAÖ toplam puan ortalaması 2,45±0,75 (ortalamanın altı) olarak bulundu. Hemşirelerin en sık karşılayamadığı bakım girişimleri ise sırasıyla; banyo yaptırma, ağız bakımı verme ve hasta ve yakınlarına eğitim vermedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted as a descriptive and correlational study to examine the effect of nurses' individual workload perception on unmet nursing care. Material and Methods: The research was conducted with 340 nurses in a city hospital in Istanbul between August and September 2023. Data were collected using the Information Form, the MISSCARE Survey and the Individual Workload Perception Scale in Turkish (IWPSTR). In evaluating the data; descriptive statistics, t test, ANOVA, post hoc analysis (Tukey, LSD), Pearson Correlation test and regression analysis were used. Results: The average age of nurses is 27, the majority (71%) are women and 85.9% have a bachelor's degree. 97.4% of nurses reported missing the care. They stated that as reasons for missing care; 81.8% expressed non-nursing care activities, 80% cited insufficient team support, 91.2% stated the shortage of nurses and 72.1% cited dissatisfaction with manager support. The amount and type for missed nursing care scale (MNCS- A) total score average is 1.79±0.69, the reasons for missed nursing care scale (MNCS- B) total score average is 3.82±0.36 and IWPSTR total score average is 2.45±0.75. The most frequently missed nursing care interventions are; bathing, giving oral care and providing education to patients and their relatives (2.11±1.03).