EKT yapılan hastalarda EKT-BD'nın (Elektrokonvülsif Terapi Bilişsel Değerlendirilmesi) ölçeği geçerlilik ve güvenilirlilik çalışması
Validity and reliability study of the ECT-BD (Cognitive Evaluation of Electroconvulsive Therapy) scale in patients undergoing ECT
  1. Tez No: 847961
  2. Yazar: MAHKAMEH EBRAHIMPOORTAJDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada ki temel amacımız EKT yapılmasına bağlı bilişsel yan etkilerin değerlendirilmesi ve takip edilmesi için yeni tasarlanmış Elektrokonvülsif Terapi Bilişsel Değerlendirme (EKT-BD) ölçeğinin Türkçe güvenilirlik ve geçerliliğinin değerlendirilmesidir. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışmaya toplam 60 kişi dahil edilmiştir. Zonguldak Bülent Ecevit Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Psikiyatri Kliniğimiz'e herhangi bir ruhsal hastalık nedenli başvuran ve psikiyatri servisinde yatırılarak EKT (Elektrokonvülsif tedavi) alan hastalardan 30 kişi seçilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik özellikleri göz önünde tutularak sağlıklı kişilerden 30 kişi kontrol grubuna alınmıştır. Her iki grup yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiştir. Kontrol grubunda Moca ve EKT-BD ölçekleri olmak üzere ilk başvuru zamanı ve 7-10 gün sonra, hasta grubunda da CGİ, MoCA ve EKT-BD ölçekleri olmak üzere EKT'den önce (T0), hastanın iyileşme durumuna göre 4-6. seansından önce (T1) ve EKT bittikten 7-10 gün sonra (T2) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman korrelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: T0, T1 ve T2'de MoCA ve EKT-BD toplam puanların açısından anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study; aimed to evaluate the reliability and validity of the Electroconvulsive Therapy Cognitive Assessment (ECT-BD) scale in Turkish which is designed to evaluate and follow up the ECT induced cognitive disorders in patients undergoing ECT. Materials and Methods: Sixty participants were enrolled. 30 patients who were admitted and hospitalized in Zonguldak Bulent Ecevit Research and Practice Hospital Mental Health and Diseases Clinic due to any mental illness to receive ECT (Electroconvulsive therapy) were included in this study. Thirty demographically comparable healthy participants were enrolled. Both groups were matched for age and gender. Montreal Cognitive Assessment (MoCA) and Electroconvulsive Therapy Cognitive Assessment (ECT-BD) were administered to participants in healthy control group at two different time; first at the application time and second 7-10 days after first application. The patients undergoing ECT were evaluated with Clinical Global Impression (CGI), MoCA and ECT-BD scales at three time points; pre- ECT (T0) , depending on the patient's recovery status before 4th to 6th ECT session (T1) and post-ECT, 7-10 days after the last session (T2). The correlation between variables was evaluated with Spearman correlation analysis.