16. yüzyıl Osmanlı minyatürlerinde savunma silahları (Kalkan, miğfer, zırh ve kolçaklar)
Defense weapons in 16th century Ottoman miniatures (Shield, helmet, armor and arm armors)
- Tez No: 847978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
“16. yüzyıl Osmanlı Minyatürlerinde Savunma Silahları (Kalkan, Miğfer, Zırh ve Kolçaklar)”adlı bu tez çalışmasında, Şiraz ve Herat kaynaklı dekoratif üslubun kullanıldığı Osmanlı minyatürlerinde görülen savunma silahlarının tasvirlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. 16. yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdüren bu üsluptaki minyatürler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu incelemenin öncesinde minyatür sanatının gelişimi ile birlikte dönemin savunma silahlarının tanımı ve analizi de yapılmıştır. Ana bölümde ise dönemin eserleri olan“Selimnâme”,“Süleymannâme”,“Nüzhet-i Esrâru'l-ahbâr der-sefer-i Sigetvar”,“Tarih-i Sultan Süleyman (Zafernâme)”,“Şehnâme-i Selim Hân”,“Şehînşehnâme”,“Hünernâme II”,“Şecâatnâme”ve“Kitâb-ı Gencîne-i Feth-i Gence”minyatürlerindeki sahneler kronolojik olarak ele alınarak ilk önce konularına kısaca değinilmiş ardından sahnelerin analizi yapıldıktan sonra bu sahnelerde yer alan savunma silahları detaylıca incelenmiştir. Osmanlı minyatürlerinin incelendiği diğer tez çalışmalarında silahlar üzerinde pek araştırma yapılmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda bu tez çalışması ile birlikte dönemin savunma silahları, müzelerde var olan örneklerin de bu teze dahil edilerek kapsamlı bir çalışma ortaya konmaya çalışılmıştır. Anahtar
Özet (Çeviri)
“Defensive Weapons in 16th Century Ottoman Miniatures (Shield, Helmet, Armor and Arm Armors)”, In this thesis titled, it is aimed to analyze the depictions of defensive weapons in Ottoman miniatures, in which the decorative style originating from Shiraz and Herat is seen. The miniatures in this style, which lasted until the middle of the 16th century, were examined in detail. Before this review, the definition and analysis of the defense weapons of the period were made together with the development of the miniature art. In the main section, the works of the period“Selimnâme”,“Süleymannâme”,“Nüzhet-i Esrâru'l-ahbâr der-sefer-i Sigetvar”,“Tarih-i Sultan Süleyman”,“Şehname-i Selim Han”,“Şehînşehname (Zafernâme)”,“Hünernâme II”,“Şecâatnâme”and“Kitâb-ı Gencîne-i Feth-i Gence”miniatures were dealt with chronologically, firstly their subjects were briefly mentioned, then after the scenes were analyzed, the defense weapons in these scenes were examined in detail. In other thesis studies examining Ottoman miniatures, it is seen that not much research has been done on weapons. In this direction, with this thesis study, a comprehensive study has been tried to be put forward by including the defense weapons of the period and the samples available in the museums