Hattat Hafız Osman'ın (1642-1698) ve Hattat Eğrikapılı Mehmed Rasim'in (1688-1756) hadis murakkaalarının islam sanatları ve konularına göre sosyokültürel yönünden değerlendirilmesi
The sociocultural evaluation of the hadith muraqqa' works of calligraphers Hafız Osman (1642-1698) and Eğrikapılı Mehmed Rasim (1688-1756) in terms of Islamic arts and themes
- Tez No: 847979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Osmanlı Hat Sanatının önemli formlarından biri olan murakkaalar, içindeki kıtaların türlerine göre farklı disiplinlerle çalışmaya namzettir. Bu kapsamda, içinde Hz. Peygamber'in sözleri olan hadis-i şeriflerin olduğu kıtalardan müteşekkil hadis murakkaaları gerek İslam Kitap Sanatları gerek Hadis İlmi açısından önem arz etmekte beraber üretildikleri yüzyıllara göre değerlendirme yapma imkanu sunar. Disiplinlerarası bir çalışma niteliği taşıyan bu tez, XVII. ve XVIII. yüzyıllarında Hattat Hafız Osman (d.1642- v.1698) ve Hattat Eğrikapılı Mehmed Rasim (d.1688- v.1756) tarafından hazırlanan hadis murakkaalarını, konuları ve sanatları açısından incelemeyi hedeflemektedir. Yapılacak çalışmada hatttatların hayatları, sanatları ve eserleri ortaya konacaktır. Hayatları hakkında bilgi sahibi olunan hattatların hadis murakkaaları tanıtılırken; murakkaalarda tekraren yazdıkları hadis-i şerifler ve iki hattatın murakkalarında bulunan ortak hadis-i şerifler saptanacaktır. Tespit edilen hadis-i şeriflerin konularından hareketle, Osmanlı Devleti'nin XVII. ve XVIII. yüzyıllardaki sosyokültürel yönü değerlendirecektir. Çalışma hadis murakkaaların İslam Kitap Sanatları değerlendirilmesiyle bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
Muraqqas, a significant form of Ottoman Calligraphic Art, serves as the subject of interdisciplinary studies, particularly focusing on the genres of the contained couplets. This research delves into the Hadith muraqqas crafted by Calligraphers Hafız Osman (b.1642- d.1698) and Eğrikapılı Mehmed Rasim (b.1688- d.1756), notable for their remarkable number of Hadith murakkas, surpassing their contemporaries during their respective centuries. The objective of this study is to analyze the Hadith muraqqas of Hafız Osman and Eğrikapılı Mehmed Rasim, specifically exploring their thematic and artistic elements during the 17th and 18th centuries. The research will identify the recurrent Hadiths within each calligrapher's muraqqas and determine common Hadiths shared between the two. By examining the themes of the Hadiths within the muraqqas, an assessment of the socio-cultural context of the Ottoman Empire during the 17th and 18th centuries will be conducted. Furthermore, an analysis of the book arts within the muraqqas will provide insights into the artistic trends of the respective centuries. This study aims to contribute to the existing literature on Ottoman Calligraphic Art by offering a comprehensive exploration of the Hadith muraqqas produced by Hafız Osman and Eğrikapılı Mehmed Rasim.