Radulphus Cadomensis'in Gesta Tancredi adlı eserindeki Türklerle ilgili kayıtlar ve değerlendirilmesi
Documents of the Turks in Radulphus Cadomensis's Gesta Tancredi and evaluation of these documents
  1. Tez No: 848007
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Radulphus Cadomensis'in Gesta Tancredi adlı eserindeki Türklerle ilgili kayıtların değerlendirilmesinin yapıldığı bu çalışma, Norman bir papazın bakış açısıyla Türkleri ve İslamiyet'i görmemizi sağlayacaktır. Birinci Haçlı Seferi ile ilgili yazılmış Latince kronikler arasında, en az bilinen ve üzerinde en az çalışılan bu eser, odak noktasına Tankred'in faaliyetlerini alarak 1096-1105 yılları arasında cereyan eden olayları anlatmaktadır. Biz de bu çalışmamızda Türklerle ilgili kayıtların yanı sıra, Gesta Tancredi'nin olay örgüsü içerisinde yer alan; Bizans-Norman ilişkileri, Tankred'in Kilikya Seferi, Haçlıların Antakya ve Kudüs kuşatmaları, Kudüs'ün alınmasının ardından Yakın Doğu'da oluşan tablo gibi dönemin son derece önemli konuları dipnotlar aracılığıyla analiz etmeye çalıştık. Bu dönemde gerçekleşen faaliyetlere İslâm kaynaklarında yeteri kadar yer verilmemesinden dolayı Radulphus Cadomensis'in Gesta Tancredi adlı eseri hem İslâm hem de Türk Tarihi'nde karanlık kalan bir dönemi aydınlatması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, in which the documents about the Turks in Radulphus Cadomensis's work Gesta Tancredi is evaluated, will allow us to see from a Norman priest's perspective. This work, the least known and least studied among the Latin chronicles written about the First Crusade, describes the cases that took place between 1096 and 1105, especially the activities of Tancred. In this study, in addition to the documents about the Turks, includes the plot of Gesta Tancredi; we tried to evaluate, through footnotes, the most significant issues of the period, such as Byzantine-Norman relations, Tancred's Cilician Expedition, the sieges of Antioch and Jerusalem by the Crusaders, and the situation in the Near East after the capture of Jerusalem. Gesta Tancredi by Radulphus Cadomensis is of great importance in terms of illuminating a period that remains dark in both Islamic and Turkish History, since the events that took place during this period are not included enough in Islamic sources.