İstanbul kara surlarının kültür turizmine kazandırılması
Integrating the land walls of Istanbul to cultural touristic activities
- Tez No: 848022
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Turizm, Art History, History, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünya çapında giderek daha tanınır ve bilinir hale gelen kültür rotaları, turistik destinasyonlar ve yerel kültürler arasında kurulan bağlantı noktaları boyunca çevreye daha duyarlı, yerel ekonomiyi destekleyici sürdürülebilir aktivitelere olanak sağlamaktadır. Ülkemizde bu hareketliliğin etkisini göstermekte ve zengin tarihi, kültürel yapısı sayesinde günümüze 20'nin üzerinde kültür rotasına ev sahipliği yapmaktadır. Çalışmamız kapsamında açıklandığı üzere İstanbul Kara Surları Dünyaca tanınmış kuruluşlarca bir kültür rotası olarak değerlendirilme potansiyeline sahiptir. Haliç veya Marmara kıyılarından başlayarak aksi yönde tamamlanabilecek bir rota ile M.S V. yüzyılda inşaatına başlanmış ve yüzlerce olaya tanıklık ederek günümüze ulaşmayı başarmış olan bu yapı zincirini kat etmek İstanbul'un askeri tarihinin 1600 yıllık bölümünü anlayabilmek açısından çok önemli bir tecrübedir. Kara Surları'nın en erken inşa edildiği tahmin edilen bölümü olan Altınkapı'dan başlayan kısmı II. Theodosius döneminde Tarihi Yarımada'nın Batı sınırını boydan boya takip ettikçe kuleler ve perde duvarları örülme şekilleri farklılık göstermiş, Tekfur Sarayı mıntıkasında Orta ve Geç Bizans Çağı'nın izlerini taşırken İstanbul'un fethi ardından Doğu Roma ve Osmanlı imparatorluklarının ortak mirası haline gelmiş, özellikle Yedikule Hisarı'nda mimari açıdan taş işçiliğinde yaşanan yüzyıllarca yıllık birikimin tek örnekte toplandığı bir sergiye dönüşmüştür. Altınkapı'dan Haliç kıyılarına kadar pek çok bölümde dini rivayetlere rastlamak mümkündür. Zaman zaman Hristiyan azizler kapıların korumasında görevli olan askerlere göründüğünden bu civarlarda kiliseler inşa edilirken kenti kuşatmış pek çok sahabenin veya Osmanlı döneminde şehri kuşatmaya gelmiş fetih şehitlerinin hikayeleri günümüze türbeler ve camiler olarak ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
While Culture Routes are becoming more and more known worldwide, sustainable activities are at hand providing an atmosphere with more respect to environment and in support of local economy. Our country Turkey, along with hosting over 20 culture routes, is showing the same touristic movement with its rich history and diverse cultural infrastructure. Our study aims to prove that Land Walls of İstanbul has the potential to be examined as a cultural route by Worldwide known organizations. Exploring the walls from the shoreline of the Golden Horn (Haliç) to the Sea of Marmara unveils the 1600 years old military history to such an old city İstanbul. Starting as early as IV. Century AD the change in bonding methods will present itself through the Golden Gate as it is known to be the oldest section in Land Walls of surrounding the Western side of Constantinople towards the Golden Horn by exhibiting Mid and Late Byzantine bonding methods near Blachernae Palace area later in Yedikule Fortress as a common heritage left behind by the Romans and the Ottomans turning the whole structure into and architectural exhibition. From the Golden Gate to Golden Horn shores, it is possible to come across with various places of worship regarding Christianity and İslam. Churches were built around the gates upon the stories of Saints to guard the gates or tombs dedicated to followers of Islam and Ottoman martyrs who lost their lives during the siege.