21. yüzyılda Asya-Pasifik bölgesinin güvenliği çerçevesinde nükleer silahlar
Nuclear weapons in the framework of the security of the Asia-Pacific region in the 21st century
- Tez No: 848050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ÜNALDILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Asya-Pasifik bölgesi sahip olduğu jeopolitik önemle 21. yüzyılda güç mücadelelerinin önemli odağı haline gelmiştir. Bu bölgede etkili olmak ve avantajlarını elinde bulundurmak isteyen devletler arasındaki gerilimler Asya-Pasifik'teki rekabet ortamını etkilemektedir. Bölgede önemli ticaret yollarının, enerji kaynaklarının var olması ve önemli ekonomik kalkınmalar yaşayan devletlerin yer alması bölgeye olan ilginin artmasına sebep olmuştur. Bu durum gücü elinde bulundurmak isteyen büyük ve yükselen güçler arasındaki rekabetin bölgede artmasına yol açmış ve böylelikle bölgesel dış politikalarını oluştururken çıkarlarına odaklanmaya yöneltmiştir. Bu tezde mevcut hegemon ABD ile bölgesel hegemon Çin'in bölgedeki ulusal çıkarları doğrultusunda şekillenen güvenlik çerçevesindeki dış politikaları incelenmiştir. Asya-Pasifik bölgesinde önemli iki aktör olan ABD ve Çin'in bölgede yaşanan gelişmeler doğrultusunda izledikleri politikalar açıklanırken bu gelişmelerin bölgeye ve bölge devletlerine yansıması ele alınmıştır. İki büyük güç arasındaki yaşanan güç mücadelesi Asya-Pasifik bölgesinde yaşanan sorunlarla ilişkili olarak incelenmiştir. Özellikle 21. yüzyılda uluslararası sistemin değişen yapısıyla birlikte bölgenin dünyanın odak noktasını oluşturması, devletlerin güvenlik algılarını nasıl etkilediğini ve bu doğrultuda yaşanan gelişmelerin Çin ve ABD'nin dış politikalarına yansıması ele alınmıştır. 21. yüzyılda iki devlet de çıkarlarını korumak için güç yarışında bulunmaktadır. Çalışma kapsamında Asya-Pasifik bölgesindeki çıkarlarını korumaları ve güvenliklerini sağlamaları göz önüne alındığında silahlanma yarışının güvenlik ikilemine yansımaları ile caydırıcılık ilkesine yaklaşımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Asia-Pacific region has become a significant focus of power struggles in the 21st century due to its geopolitical importance. Tensions between states that want to obtain influence and advantage in this region also affect the competitive environment in the Asia-Pacific. The presence of significant trade routes, energy resources, and economically thriving states in the region has contributed to the increased interest in the area. This situation has led to an increase in the competition between major and rising powers that want to hold power in the region, thus, leading them to focus on their interests while creating their regional foreign policies. In this thesis, the foreign policies of the current hegemon, the United States, and the rising hegemon, China, have been examined within the framework of security shaped by their national interests in the region. The policies pursued by the two significant actors in the Asia-Pacific region, the United States and China, in response to the developments in region have been discussed and the implications of these developments on region and the regional states have been addressmearsheimer The power struggle between the two major powers has been examined in relation to the issues occurring in the Asia-Pacific region. Particularly, with the changing structure of the international system in the 21st century, the region becoming the focal point of the world has been examined in terms of how it has influenced the security perceptions of states and how these developments have manifested in the foreign policies of China and United States. In the 21st century, the two states are engaged in a power race to protect their interests. Within the scope of this study, considering their efforts to safeguard their interests and security in the Asia-Pacific region, implications of the arms race on the security dilemma and approaches to the principle of deterrence have been examined.