Ontolojik güvenlik yaklaşımı kapsamında ABD dış politikasında Hint-Pasifik stratejisi
Indo-Pacific strategy in US foreign policy in the context of ontological security approach
- Tez No: 745095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çağdaş uluslararası ilişkiler literatüründe kaygı çağı olarak yer edinen 21. yüzyıl, çözülemeyen pek çok uluslararası krizin ve sistemdeki belirsizliklerin bir araya gelerek hem birey hem toplum hem de devlet düzeylerinde meydana gelen ontolojik güvensizlikle ilişkilendirilmektedir. Soğuk Savaş'ın ardından rüştünü ispatlayan ancak pek çok ulusal ve uluslararası meydan okumayla karşı karşıya kalan liberal demokrasi, bu döneme gelindiğinde artık uluslararası toplum nezdinde güvenini kaybetmiş ve ciddi bir sorgulanmayla karşı karşıya kalmıştır. 21. yüzyılın bireylere ve devletlere sunduğu duygu artık belirsizliğin neden olduğu kaygı ve kaotik“düzen”sizliktir. Bu tez çalışması, ilgili yüzyılda hegemon gücüne ve demokratik liberal değerlerine karşı ciddi bir meydan okumayla yüzleşen Amerika Birleşik Devletleri'nin, öz-imajını yeniden oluşturmak ve demokrasisine olan inancı uluslararası arenada yeniden inşa etmek için Hint-Pasifik Bölgesi'nde Çin'e karşı geliştirdiği çevreleme politikasını konu edinmektedir. Çalışma ABD'nin ilgili politikalarının ontolojik güvenlik kaygıları içerip içermediği sorunsalı etrafında şekillenmektedir. Bu çerçevede ABD kuruluş anlatısıyla uyumlu bir şekilde inşa edilen politika rutinleri incelenmiş ve bu rutinlerin Çin'i çevreleme stratejisi ile olan ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 21st century, which has taken its place as the age of anxiety in the contemporary international relations literature, is associated with the ontological insecurity that occurs in both the individual, society and state levels by combining many unresolved international crises and uncertainties in the system. Liberal democracy, which came of age after the Cold War, but faced many national and international challenges, lost its trust in the international community by this period and faced serious questioning. The feeling that the 21st century offers to individuals and states is now anxiety caused by uncertainty and chaotic“disorder”. This thesis examines the containment policy of the United States of America, which faced a serious challenge to its hegemonic power and democratic liberal values in the relevant century, against China in the Indo-Pacific Region in order to rebuild its self-image and rebuild the belief in its democracy internationally. The study is shaped around the problematic of whether the relevant policies of the USA include ontological security concerns. In this context, the policy routines constructed in accordance with the US founding narrative were examined and the relationship of these routines with the strategy of containment of China was tried to be revealed.