Tipik gelişim gösteren ve OSB olan çocukların aile işlevlerinin karşılaştırılması
Comparison of family functions in typically developing children and children with Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 848051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVŞAR ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), kişinin diğer insanlarla uygun şekilde etkileşim ve iletişim kurmasını olumsuz etkileyen, ilk üç yaşta başlayan ancak hayat boyu devam edebilen nörogelişimsel bir bozukluk olarak ifade edilebilir. OSB, tanısı almış bireyin yaşamını etkilediği kadar ailesinin yaşamını da etkilemektedir. Bu araştırmada OSB olan çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların aile işlevleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”“Esneklik ve Bağlılık Değerlendirme Ölçekleri- IV (EBDÖ-IV)”ve“Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2 Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2-TV)”kullanılmıştır. Araştırmaya 316 OSB olan çocuğun ebeveyni ile 292 tipik gelişim gösteren çocuğun ebeveyni katılmıştır. Araştırmada toplam 608 katılımcıdan veri toplanmıştır. Elde edilen veriler Aile İşlev Düzeyi, Aile İletişimi ve Aile Doyumu boyutlarında tipik gelişim gösteren çocukların aileleri ile OSB olan çocukların aileleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda OSB olan çocuğa sahip ailelerin ortalama olan değerin altında ya da ortalama değerin üstünde işlev gösterdikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Başka bir deyişle OSB olan çocuğa sahip aileler, tipik gelişim gösteren çocukların ailelerine göre ortalamanın yani sağlıklı işleyişin dışında işlev göstererek aile işlevlerini sağlıklı şekilde yürütememektedir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) can be defined as a neurodevelopmental disorder that adversely affects a person's ability to interact and communicate appropriately with other people, starting at the age of three but can continue throughout life. ASD affects the life of the individual as well as the life of his/her family. In this study, family functions of children with ASD and children with typical development were analysed comparatively.“Personal Information Form”,“Flexibility and Commitment Rating Scales- IV (FACES-IV)”and“Gilliam Autistic Disorder Rating Scale-2 Turkish Version (GOBDÖ-2-TV)”were used as data collection in the study. Data were collected from 316 parents of children with ASD and 292 parents of typically developing children, totalling 608 participants. The data obtained were compared between families of children with typical development and families of children with ASD in the dimensions of Family Functioning Level, Family Communication and Family Satisfaction. As a result of the research, it was found that families with children with ASD functioned below the average value or above the average value. In other words, families with children with ASD cannot carry out family functions in a healthy way by functioning outside the average, that is, healthy functioning, compared to families of children with typical development.