Pitavastatinin sisplatin ile birlikte antikanserojen etkilerinin insan serviks kanser hücrelerinde araştırılması
Investigation of anticarcinogenic effects of pitavastatin with cisplatin in human cervical cancer cells
  1. Tez No: 848113
  2. Yazar: AYSUN ÖKÇESİZ HACISEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÜNDEĞER BUCURGAT, PROF. DR. AYŞE EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Serviks kanseri, günümüzde dünya genelinde kadınlarda en yaygın görülen malign tümörlerden biridir. Pitavastatin, hiperkolesterolemi tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir 3-hidroksi-3-metilglutaril-CoA (HMG-CoA) redüktaz inhibitörüdür ve son yıllarda antikanser etkisi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada, pitavastatinin serviks kanseri hücreleri (HeLa) üzerindeki olası antikanser etkilerinin in vitro koşullarda belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, akım sitometrisinde hücre apoptozu ve hücre döngüsü analizleri yapılmıştır. Genotoksik etkiler standart Comet deneyi ve formamidopirimidin glikozilaz (fpg) ile modifiye edilmiş Comet deneyi ile değerlendirilmiştir. HeLa hücrelerinde hücre içi reaktif oksijen bileşikleri (ROB) seviyeleri ölçülmüştür. Ayrıca, apoptoz ile ilgili proteinlerin etkileri kaspaz 3/8/9 test kiti ve Western blot ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, hücre döngüsü analizinde, subG1 oranında bir artışın olduğu ve HeLa hücrelerinde apoptozun indüklendiği gözlenmiştir. Yüksek konsantrasyonlarda pitavastatinin ROB oluşumuna neden olduğu görülmüştür. DNA hasarı, kontrole kıyasla 20 µM konsantrasyonun üzerinde önemli ölçüde artmıştır. Pitavastatinin HeLa hücrelerinde kaspaz-9 ve -3 ekspresyonunu ve bölünmüş poli adenozin difosfat riboz polimerazı (PARP) artırdığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, pitavastatinin sisplatin ile kombine etkisinin tek başına etkisinden daha güçlü olduğu ve pitavastatinin servikal kanser tedavisi araştırmalarında kullanılmak üzere potansiyel bir aday olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is one of the most widespread malignant tumors in women around the world today. Pitavastatin is a 3-hydroxy-3-methylglutaryl-CoA (HMG-CoA) reductase inhibitor widely used to treat hypercholesterolemia and in recent studies focuses that its anticancer effect. In this thesis study, it was aimed to determine the possible anticancer effects of pitavastatin on cervical cancer cells (HeLa) under in vitro conditions. For this reason, cell apoptosis and cell cycle analyses were performed in flow cytometry. Genotoxic effects were assessed with standard Comet assay and formamidopyrimidine glycosylase (fpg)-modified Comet assay. Intracellular reactive reactive oxygen species (ROS) levels were measured in HeLa cells. Also, the effects of apoptosis related proteins were evaluated by caspase 3/8/9 multiple assay kit and Western blotting. According to results, in cell cycle analysis, an increased proportion of sub G1 cells was monitored and induced apoptosis in HeLa cells. Pitavastatin was shown to cause the generation of ROS in high concentrations. DNA damage increased significantly above the 20 µM concentration compared to the control. It was observed that pitavastatin increased the expression of active caspase-9 and -3 and upregulated cleaved poly adenosine diphosphate ribose polymerase (PARP) in HeLa cells. In conclusion, it was shown that the combined effect of pitavastatin with cisplatin was stronger than its solo effect and pitavastatin may be a potential candidate for use in cervical cancer treatment research.