İskemik inmeli ve geçici iskemik ataklı hastalarda pravastatinin iyileşme ve tekrarlamadaki rolü
The role of pravastatin in transient ischemic attack and stroke recurrence and recovery
- Tez No: 138473
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SOYUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Son yıllarda statinlerin aterosklerotik hastalıklarda faydalı etkilerine yönelik bir çok çalışma yapılmıştır.Bu çalışmalar.statinlerin damar yapısını düzenleyerek ve lipit düzeylerini düşürerek aterogenezi önlediğini göstermektedir. Biz de çalışmamızda, sekonder profilakside pravastatinin GİA sonrası kullanımı ile tekrar oranlarını araştırmak ve pravastatinin inmede özürlülüğü ne ölçüde düzeltebileceğini görmek istedik. Çalışmamız, 100 inme ve 50 geçici iskemik atak geçiren 150 kişilik bir hasta grubunu kapsadı. Bu çalışma çift kör plasebo kontrollü, randomize bir çalışmaydı ve hastanede yatan hastalardan seçildi. Hastaların 75'ine (50 inme ve 25 GİA); 300 mg/ gün Asetil Salisilik Asit (ASA)+pravastatin (40 mg/gün), 75'ine (50 inme ve 25 GİA); 300 mg/ gün ASA + plasebo verildi. Hastaların tedavileri altı ay devam etti. GİA' lı hastalarda ölüm ve tekrar oranları araştırılırken, iskemik inmeli hastalarda ölüm ve özürlülük oranları araştırıldı. Değerlendirmelerimiz, FDD ve RMD değerlendirmesi kullanılarak yapıldı. Hastalar, 6 ay sonra kontrole çağrıldığında bu değerlendirmeler tekrarlandı. Biz çalışmamızda, sekonder profilakside pravastatinin GİA ' lı hastalarda tekrar oranlarını azalttığını ancak ölüm oranlarını azaltmadığını saptadık. Tromboembolik inme grubunda ise altı aylık süre içerisinde ölüm ve özürlülük oranlarında azalma saptanmadı. Kısa dönemdeki pravastatin çalışmamızda statinlerin yalnızca GİA ' da tekrarlamayı azaltmada etkili iken tromboembolik hastalarda ölüm ve özürlülük oranlarına etkili olmadığını gördük. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently a lot of the studies have performed in the atherosclerotic disease using statins. These studies demonstrate that statins affect the aterogenesis by lovering plasma lipid levels and regulating endothelial functions. In this study we investigate the effects of pravastatin as a seconder proflactic agent on the mortality, recurrence and disability rate of TİA and tromboembolic stroke patients. The effect of pravastatin 40mg/d on stroke and TİA events was investigated in prospectively defined placebo-controlled, randomize trials that included 150 patients, 100 of them suffered from tromboembolic stroke and 50 of them suffered from TİA. All patients hospitalized and equally randomized to treatment with placebo and pravastatin. Each of the groups consist of 50 tromboembolic stroke and 25 TİA patients. Placebo group received 300mg/d asetilsalisilic asid + 40 mg/d placebo and pravastatin group received 300 mg/d asetilsalisilic asid + 40mg/d pravastatin during six month period. All of the patients regularly follow up during six moths period. The mortality and recurrance rate were evaluated in TİA patients while mortality and disability rate were evaluated in tromboembolic stroke patients. We performed FDD and RMD scala for evaluating disability Status before and six months after the treatment. 53We found that, pravastatin as a seconder proflactic agent, significantly reduced recurrence rate in TİA patients, but it did not affect mortality rate. In the tromboembolic stroke group, pravastatin also did not affect mortality rate and disability status during six months period. We concluded that pravastatin reduces only TİA recurrence, but it does not affect mortality or disability status in the tromboembolic stroke patients in a short time period. 54