Kuvvet sporcularının beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits of power athletes
  1. Tez No: 848117
  2. Yazar: BETÜL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kuvvet sporcularında hedef sıklete ulaşmak için yanlış ağırlık kaybetme yöntemleri uyguladıkları ve beslenme bilgilerini diyetisyen yerine antrenörden aldıkları için eksik beslenme bilgilerine sahip oldukları görülmektedir. Beslenme bilgisinin beslenme alışkanlıklarına etkisi göz önüne alındığında bu çalışmanın amacı, kuvvet sporcularının beslenme alışkanlıklarını değerlendirmektir. Çalışmaya lisanslı, 18-33 yaş arası, kuvvet branşlarından 142 erkek ve 116 kadın toplam 258 sporcu katılmıştır. Demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim alışkanlıkları bölümünü içeren anket formu, uzman görüşü alındıktan sonra kapsam geçerliliği test edilmiştir. Sporculardan anket formuna ek olarak 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı doldurmaları istenmiştir. Çalışma, kuvvet sporcularının yoğun olduğu kulüp ve spor merkezlerinde duyurulmuş ve çevrim içi anket yoluyla uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS programı ile bakılmıştır ve p1,2 g/kg/gün). Erkeklerin %96,4'ü ve kadınların %98,9'u karbonhidrat alımı önerilerin altındadır (referans >5 g/kg/gün). Erkeklerde enerjinin %43,3'ü ve kadınlarda %43,7'si yağlardan oluşmaktadır ve önerilerin üzerindedir (referans enerjinin %20-30'u). Sporcularda A, B2, B6, B12, C vitaminleri, niasin, bakır, fosfor, çinko alımları önerileri karşılamaktadır. Folat, B1, E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum alımları sporcularda önerilerin altındadır. Demir alımı erkek sporcularda yeterli iken kadınlarda önerilerin altındadır.
Özet (Çeviri)
It is observed that power athletes apply wrong weight loss methods to reach their target weight and have incomplete nutritional information because they receive nutritional information from the trainer instead of the dietitian. Considering the effect of nutritional knowledge on nutritional habits, the aim of this study is to evaluate the nutritional habits of power athletes. A total of 258 athletes, 142 men and 116 women, from power branches, licensed and between the ages of 18-33, participated in the study. The content validity of the survey form, which included demographic information, nutritional habits and food consumption habits sections, was tested after obtaining expert opinion. In addition to the survey form, the athletes were asked to fill out a 24-hour retrospective food consumption record. The study was announced in sports clubs and centers where power athletes are concentrated and was implemented through an online survey. Statistical analyzes were performed with the SPSS program and were considered significant when p1.2 g/kg/day). 96.4% of men and 98.9% of women have carbohydrate intake below recommendations (reference >5 g/kg/day). 43.3% of the energy in men and 43.7% in women consists of fats and is above the recommendations (reference 20-30% of the energy). Athletes' intake of vitamins A, B2, B6, B12, C, niacin, copper, phosphorus, and zinc meets the recommendations. Intakes of folate, vitamins B1, E, calcium, magnesium and potassium are below the recommendations for athletes. While iron intake is sufficient in male athletes, it is below the recommendations in women.