Hatay ilindeki kadın taekwondo sporcularının beslenme bilgi ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition knowledge and habits of women's taekwondo athletes in Hatay
- Tez No: 662830
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Spor, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sporcu beslenmesinde hedef, sporcunun sağlığını korumak, iyileştirmek ve performansını arttırmaktır. Taekwondo güç ve kuvvet isteyen bir spor dalıdır. Bu nedenle beslenme çok büyük önem taşır. Bu araştırmanın amacı, kadın taekwondo sporcularının beslenme bilgi ve alışkanlıklarını belirlemektir. Araştırmaya Hatay ilindeki taekwondo kulüplerine bağlı, farklı yaş gruplarından gönüllü toplam 151 kadın taekwondocu katılmıştır. Sporculara beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla 30 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programıyla frekans dağılımı ve ki-kare testi uygulanarak analiz edilmiştir. Sporcu beslenmesi konusundaki bilgi durumlarını yeterli (%52,3) bulan katılımcıların büyük çoğunluğu (%56,2) bu bilgiyi antrenöründen öğrendiğini ifade etmiştir. Beslenme ile sporda başarının yakından ilişkili (87,4) olduğuna inanan sporcuların, aynı zamanda yeterli düzeyde beslenme bilgisine sahip oldukları da belirlenmiştir. Katılımcıların eğitim düzeyi ile sporcu beslenmesiyle ilgili bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Beslenme alışkanlıkları ile ilgili olarak sporcuların %88,7'sinin kahvaltı alışkanlığı olduğu, %68,2'sinin 3-4 öğün yemek yediği, %39,7'sinin ise öğün atladığı tespit edilmiştir. Katılımcıların %5,3'ü düzenli şekilde destekleyici ürün kullandığını belirtmiş ve bu sporcuların da genelde öğün atlayan sporcular olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal in sports nutrition is to protect the health of the athlete, to improve and to increase his performance. Taekwondo is a sport that requires strength and power. Therefore, nutrition is of great importance. The aim of this research is to determine the nutritional knowledge and habits of female taekwondo athletes. A total of 151 volunteer female taekwondo players from different age groups, affiliated to taekwondo clubs in Hatay province, participated in the study. In order to evaluate the nutritional habits of the athletes, a questionnaire consisting of 30 questions was applied and the data obtained were analyzed by applying the frequency distribution and chi-square test with the SPSS package program. The majority of the participants (56.2%) who found their knowledge about sports nutrition sufficient (52.3%) stated that they learned this information from their trainer. It was determined that athletes who believe that nutrition and success in sports are closely related (87.4) also have sufficient nutritional knowledge. It was determined that there was no significant relationship between the education level of the participants and their knowledge about sports nutrition (p> 0.05). Regarding nutritional habits, it was determined that 88.7% of the athletes had a breakfast habit, 68.2% ate 3-4 meals and 39.7% skipped meals. 5.3% of the participants stated that they regularly use supportive products, and it was observed that these athletes were generally those who skipped meals.