Erkek yıldız basketbol takımı sporcularının beslenme durumları, antropometrik ölçümleri ve performanslarının değerlendirilmesi
Evaluating the nutritional status, anthropometric measurement and performance of male adolescence basketball team players
- Tez No: 256395
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 14 erkek yıldız basketbol takım oyuncusunun beslenme durumlarını ve alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, performans durumlarını değerlendirmek ve antropometri, performans arasındaki ilişkileri belirlemek; elde edilecek bulgular doğrultusunda öneriler getirmek amacıyla yapılmıştır.Beslenme durumlarını ve enerji harcamalarını saptamak amacıyla, antrenman döneminde bireylerden besin tüketimi ve fiziksel aktivite kaydı alınmış; çeşitli antropometrik ölçümleri yapılmış, kan biyokimyasına ait değişkenler incelenmiştir. Performans ölçümü için esneklik, Cooper, Wingate, izokinetik diz kas kuvveti testi; istatistiksel değerlendirmeler için SPSS 13.0 paket programı kullanılmıştır.Bireylerin %71.4'ünün enerji alımının harcamalarını karşılayamadığı, %64.2'sinin enerjinin karbonhidrattan sağlanan oranının düşük olduğu, %64.28'inin posa alımının yetersiz olduğu, %92.8'inin K; %78.5'inin Ca; %57.1'inin Mg; %57.1'inin B1-vit; %64.2'sinin folik asit tüketiminin RDA'yı karşılayamadığı saptanmıştır. Bireylerin yaşa göre boy uzunluklarının, vücut ağırlıklarının, BKİ'lerinin, ÜOKÇ'lerinin, triseps ve supskapular DKK ölçümlerinin NCHS persentillerine göre dağılımının uygun olduğu belirlenmiştir. Bireylerin %50'sinin Cooper Testi sonucunun zayıf veya çok zayıf sınıfına girdiği saptanmıştır. Bireylerin diz izokinetik kas kuvveti sonuçları düşük olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to evaluate the nutritional status and habits, anthropometric measurements, sport performans of 14 male basketball players and to assess the relationship between their nutrion, anthropomethry and performans, and to make suggestions via the obtained evidence.To evaluate their nutritional status and energy balance of the subjectes; during their training period daily food intake and physical activity records were collected; varying antropomethric measurements were determined; variables belonging to blood biochemistry were examined. Flexibility, Cooper, Wingate, isokinetic knee muscle strength tests to measure sports performance and spss 13.0 package programme for statistical analyses were used.It is assigned that: energy intake of %71.4 did not meet their energy expenditure, the percentage of the energy from carbohydrate were low, fiber intake of %64.28 were defficient; K intake of %92.8; Ca intake of %78.5; Mg intake of %57.1; B1-vit intake of %57.1; folic acid intake of %64.2 did not meet RDA; %85.7 of the subjects were above their ideal weight; height, weight, BKI, for age, MUAC, triceps and subscapula SFT distributions were evaluated as suitable for NCHS percentilles. It is determined that: Cooper test results of %50 were classified as weak or very weak. Isokinetic muscle strength results of the subjects can be determined as low.