Sesaltı ve sesüstü hızlarda drag kuvvetinin uçak kanadına etkisinin nümerik olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of drag force on aircraft wing at subsonic and supersonic speeds
  1. Tez No: 848193
  2. Yazar: SEFER UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NUMAN ÖZAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmanın genel amacını, sürükleme kuvvetinin önemini ve belirlenen hedefleri açıklar. Ayrıca, hava araçlarının performansını etkileyen sürükleme kuvveti üzerindeki çalışmanın önemine vurgu yapılmıştır. sürükleme kuvveti üzerine yapılmış önceki çalışmalar ve literatürdeki önemli bulgular ele alınmıştır. Daha önceki araştırmaların ne tür sonuçlar ortaya koyduğu ve bu çalışmanın literatüre katkı sağlamak amacıyla nasıl farklılaştığı açıklanmıştır. Yöntem: Çalışmanın yöntem bölümü, kullanılan kanat tipleri, hızlar ve hücum açıları ile ilgili ayrıntılı bilgiler içerir. Ayrıca, kullanılan analiz yöntemi (Ansys Fluent) ve parametrelerin nasıl belirlendiği hakkında detaylı bilgiler verilir. Bu bölüm, çalışmada kullanılan dört farklı kanat profilini tanımlar ve analiz koşullarını belirtir. Kanat profillerinin seçimindeki gerekçeler ve bu profillerin inceleneceği farklı hız ve hücum açılarına dair detaylar sunulur. Bulgular: Her bir kanat profili için belirlenen hız ve hücum açıları altında elde edilen sürükleme kuvveti verilerini içerir. Bu bölümde elde edilen sayısal sonuçlar grafikler ve tablolar ile desteklenir. Sonuç: Elde edilen bulguların karşılaştırılması üzerine odaklanılmıştır. Farklı kanat profillerinin sürükleme kuvveti üzerindeki etkileri mukayese edilip ve optimum kanat profili üzerinde detaylı yorumlar yapılmıştır. Çalışmanın genel sonuçları, elde edilen bulguların önemi ve bu bulguların gelecekteki araştırmalara nasıl katkı sağlayabileceği bu bölümde özetlenmiştir. Ayrıca, olası iyileştirme çalışmaları ve yeni araştırma yöntemleri için öneriler sunulur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The general aim of the study is to elucidate the significance of drag force and outline the set objectives. Emphasis is placed on the importance of the research focusing on drag force, which plays a crucial role in influencing the performance of aircraft. Previous studies on drag force are reviewed, highlighting the nature of their findings and articulating how this current research differentiates itself to contribute to the existing literature. Method: The methodology section provides detailed information on the wing types, speeds, and angles of attack utilized in the study. Additionally, it includes in-depth information on the analysis method employed (Ansys Fluent) and how parameters were determined. This section defines the four different wing profiles used in the study and specifies the conditions of analysis. The rationale behind the selection of wing profiles and details regarding the examination of these profiles at various speeds and angles of attack are presented. Findings: This section encompasses drag force data obtained for each wing profile at specified speeds and angles of attack. The numerical results are supported by graphs and tables. Results: The focus of this section is the comparative analysis of the obtained findings. The effects of different wing profiles on drag force are assessed, and detailed comments are provided on the optimal wing profile. The overall conclusions of the study, the significance of the findings, and their potential contributions to future research are summarized in this section. Additionally, recommendations for potential improvement efforts and new research methodologies are presented.