Üre ve laktik asitten karbon kuantum noktalarının üretimi ve Fe+3 tanı sistemi olarak kullanımı
Production of carbon quantum dots from urea and lactic acid and their use as a Fe+3 diagnostic system
- Tez No: 848198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILMAZ, DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karbon kuantum noktaları (CQD) son yirmi yılda ortaya çıkan ve düşük toksik etki, floresan ağarma direncinin yüksek olması, kolay sentezlenebilmeleri gibi özellikleriyle oldukça dikkat çeken yeni bir nanomalzeme sınıfıdır. Kolay işlevselleştirilme ve yüzey pasivasyonu gibi ayarlanabilir özelliklere sahip olmaları, biyogörüntüleme, fotokataliz, nanotıp, biyoalgılama gibi çeşitli alanlarda ve uygulamalarda avantaj sunmakta ve bununla ilgili yapılan çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tezde, uyarılma dalga boyu bağımlı, yüksek kuantum verimine sahip CQD sistemlerinin üre ve laktik asit kullanılarak, hidrotermal sentez yöntemiyle üretilmesi ve Fe+3 tanı sistemi olarak kullanılması amaçlanmıştır. Ayrıca, CQD'ler karakterize edildikten sonra sitotoksisite ve antimikrobiyal etkinlikleri belirlenmiş ve farklı metal iyonlarına karşı seçiciliği test edilmiştir. Yapılan bu çalışmalarda elde edilen kuantum noktalarının düşük sitotoksisitesi ve antimikrobiyal etkinliği kanıtlanmış olup, CQD'lerin Fe+3 iyonlarına karşı duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Bu sayede, farklı başlatıcılar kullanılarak, basit ve ekonomik bir yöntemle, insan kan plazmasında Fe+3 iyonlarına karşı bir tanı sistemi geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon quantum dots (CQD) are a new class of nanomaterials that have emerged in the last two decades and attracted attention with their low toxic effects, high fluorescent bleaching resistance, and easy synthesis. Having adjustable properties such as easy functionalization and surface passivation, they offer advantages in various fields and applications such as bioimaging, photocatalysis, nanomedicine, biosensing, and the number of studies on this subject is increasing day by day. In this thesis, it is aimed to fabricate CQD systems with excitation wavelength dependent nature, high quantum yield, using urea and lactic acid, by hydrothermal synthesis method and to employ them as a Fe3+ sensing system. In addition, after the characterization of CQDs, their cytotoxicity and antimicrobial activities were determined and their selectivity for different metal ions was tested. In these studies, the low cytotoxicity and antimicrobial activities of the quantum dots have been proven, and it has been observed that CQDs are sensitive to Fe3+ ions. In this way, it was shown that a sensing system for the detection of Fe3+ ions in human blood plasma with a simple and economical method using different initiators.