Biberde triptofan uygulamasının kuraklık stresi üzerine etkileri
Effects of tryptophan application on drought stress in pepper
  1. Tez No: 848199
  2. Yazar: NEDİM MİRAÇ AYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN YAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kuraklık, bitkilerde üzerinde olumsuz etkiler oluşturan abiyotik stres faktörlerinin en önemlilerinden birisidir. Bitkiler yaşamları boyunca birçok stres koşuluyla karşılaşırlar ve stresin olumsuz etkileri ile mücadele etmek için bazı tolerans mekanizmaları geliştirmiştirler. Genellikle streslerle başa çıkmak için fitohormon olarak bilinen bitki büyüme hormonlarını kullanırlar. Triptofan bitki büyüme hormonlarının en önemlilerinden birisidir. Bazı bitkilerde doğal olarak üretilen bir aminoasit olan triptofan (Trp), çalışmamızda biber fidelerinin maruz bırakıldığı kuraklık stresinin etkilerini azaltmak ve tekrar sulama ile bitkilerin geri dönüşünü sağlamak amacıyla kökten 0, 0.25, 0.50, 0.75, 1mM uygulanmıştır. Bitkiler serbest kuraklığa bırakılmış ve kuraklık belirtileri görüldüğünde örnekler toplanmıştır. Stres uygulamaları tamamlandıktan sonra bitkiler 100 ml su ile sulanmış ve bitkilerden örnekler alınmıştır. Çalışmanın kontrolünü Trp uygulamalarının yapıldığı ve kuraklık stresi uygulanmamış bitkiler oluşturmuştur. Alınan örneklerde klorofil, karotenoid, hidrojen peroksit (H2O2), malondialdehid (MDA), prolin, protein ve enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmada Trp uygulamalarının prolin, MDA, H2O2 ve enzim aktiviteleri açısından olumlu etkiler göstermiştir. Toplam klorofil ve karotenoid içeriği incelendiğinde Trp uygulamalarının istatistiki anlamda önemli etkisi bulunmamıştır. Trp uygulamalarının protein, SOD ve CAT antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri incelendiğinde protein içerikleri Trp uygulamaları ile azalırken, SOD ve CAT değerleri artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT; Drought is one of the most important abiotic stress factors that have negative effects on plants. Plants encounter many stress conditions throughout their lives and have developed tolerance mechanisms to combat the negative effects of stress. They usually use plant growth hormones known as phytohormones to cope with stress. Tryptophan is one of the most important plant growth hormones. Tryptophan (Trp), which is a naturally produced amino acid in some plants, was applied 0, 0.25, 0.50, 0.75, 1 mM from the root to reduce the effects of drought stress to which pepper seedlings exposed in our study and to ensure the return of the plants with re-irrigation. Plants subjected to free drought, and samples were collected when drought symptoms observed. After the stress treatments completed, the plants irrigated with 100 ml of water and samples taken from the plants. The control group consisted of Trp-treated plants and plants without drought stress. Chlorophyll, carotenoid, hydrogen peroxide (H2O2), malondialdehyde (MDA), proline, protein, and enzyme activities determined in the samples. In this study, Trp applications showed positive effects in terms of proline, MDA, H2O2, and enzyme activities. When the total chlorophyll and carotenoid contents were analyzed, no statistically significant effect of Trp application was observed. When the effects of Trp application on protein, SOD, and CAT antioxidant enzyme activities were examined, protein contents decreased with Trp application, whereas SOD and CAT values increased.