Türkiye'de belediye ve büyükşehir belediyelerinin göçmenlerin sosyal uyumundaki rollerinin yeniden değerlendirilmesi
Reassessing the role of municipalities and metropolitan municipalities in Turkey regarding the social cohesion of migrants
  1. Tez No: 848230
  2. Yazar: AHMET BURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Göç olgusu, küreselleşme, iletişim ve ulaşım alanında yaşanan hızlı dönüşümlerin doğrudan hem etkileyeni hem de etkileneni olması dolayısıyla karmaşık bir kavramdır. Ev sahibi ülkeler bu karmaşa ile başa çıkabilme adına göç yönetiminin önemli bir bileşeni olan sosyal uyum/entegrasyon alanında politikalar uygulamaktadır. Bu süreç, tüm paydaşların katılımını gerektirmekte olup koordinasyon içinde çalışmayı, adem-i merkeziyetçi bir yaklaşımla yerel yönetimlere ve yerel düzeydeki toplumsal dinamiklere odaklanmayı da zorunlu kılmaktadır. Türkiye, günümüzde büyük çoğunluğu kentlerde yaşamakta olan beş milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Kentlerde yaşayan göçmenlerin hizmet aldıkları birimlerin başında gelen belediyeler sosyal uyum sürecinin en önemli paydaşlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı, göçmenlerin sosyal uyum sürecinde belediyelerin rollerini ve yaşanan zorlukları anlayarak çözüme dair öneriler getirmektir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, göç literatüründeki temel kavramlar, sosyal uyum sürecinde yer alan paydaşlar ile sosyal uyum sürecinin boyutları açıklanmış ve 1980'den günümüze Türkiye'ye yönelen uluslararası göç hareketleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde, göçmenlerin sosyal uyum sürecinde belediyelerin yaşadığı sorunlar belirlenen başlıklar altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise üç ülkede göçmenlerin sosyal uyum politika ve uygulamalarındaki iyi uygulama örnekleri incelenerek Türkiye'ye yönelik önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak ise sosyal uyumun güçlendirilmesini amaçlayan çözüm önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is a complex concept as it is both directly affecting and affected by the rapid transformations in the fields of globalization, communication and transportation. In order to cope with this complexity, host countries implement policies in the field of social cohesion/integration, which is an important component of migration management. This process requires the participation of all stakeholders and requires working in coordination and focusing on local governments and social dynamics at the local level with a decentralized approach. Turkey is hosting more than five million migrants, the vast majority of whom live in the urban areas. Municipalities are one of the most important stakeholders in the social cohesion process, as they are the primary service providers for migrants living in cities. Municipalities are one of the most important stakeholders in the social cohesion process, as they are the primary service providers for migrants living in the cities. The purpose of this study is to understand the role of municipalities in the social cohesion process of migrants and the challenges they face and to provide suggestions for solutions. In the first chapter of this study, which consists of three chapters, the basic concepts in the migration literature, the stakeholders involved in the social cohesion process and the dimensions of the social cohesion process are explained and the international migration movements to Türkiye since 1980 are presented. In the second chapter, the problems faced by municipalities in the social cohesion process of migrants are analyzed under the determined headings. In the third chapter, examples of good practices in social cohesion policies and practices of migrants in three countries are analyzed and recommendations for Türkiye are given. In conclusion, solution suggestions aimed at strengthening social cohesion are evaluated.