Robotik kompakt depolama/boşaltma sistemleri'nin incelenmesi ve bir simülasyon modeli
Investigation of robotic compact storage/retrieval systems and a simulation model
  1. Tez No: 848229
  2. Yazar: ELİF BURCU KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÖZTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE ÇAĞLAYAN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Lojistik sektörü, akıllı otomasyon sistemlerinin yükselişi ve sürdürülebilir lojistik çözümlerinin ön plana çıkışıyla birlikte, diğer sektörlere göre daha hızlı bir dönüşüm süreci yaşamaktadır. Bu dönüşüm, işletmeler için rekabet avantajı sağlamak adına yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu yeni fırsatlar, lojistik yönetimini daha stratejik bir hale getirmek, envanter kontrolünü optimize etmek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak isteyen işletmelere kapı aralamaktadır. Ayrıca, veri analitiği ve yapay zeka gibi ileri teknolojilerin lojistik sektöründeki uygulamalarıyla birlikte, birçok şirket geleneksel dağıtım sistemlerinden daha akıllı, esnek ve verimli dağıtım sistemlerine geçiş yapma yolundadır. Dağıtım sistemleri, talep edilen malların müşteriye en kısa sürede, istenilen yerde, doğru kalitede ve doğru bir şekilde teslim edilmesinden sorumludur. Bu nedenle, depolama lojistikteki kilit unsurlardan biridir ve bir organizasyonun başarısına önemli bir katkı sağlar. Son yıllarda teknoloji ve üretim sistemlerindeki hızlı gelişmeler, müşteri taleplerinin sürekli değişkenlik göstermesi, ürün çeşitliliğinin artması ve ekonomik faktörlerin etkisiyle depolama faaliyetleri daha da önem kazanmıştır. Günümüzde, pandemi ve ekonomik krizler gibi olumsuz etkiler, tüketicileri daha fazla sanal pazarlara yönlendirmiştir. Sanal pazarlardaki artan ilgi ile birlikte ürün çeşitliliği ve sayısı artarken, teslimat süreleri kısalmıştır. Elimizdeki telefon, tablet veya bilgisayarlar ile saniyeler içerisinde sipariş oluşturduğumuz günümüz rekabetçi piyasasında firmalar depolarında daha fazla işi daha kısa sürede gerçekleştirmek için mevcut otonom sistemlerini geliştirmeye veya yeni otonom depolama sistemleri kurmaya mecbur kalmıştır. Firmalar, depolarını otomatikleştirmeye 1950'lerden itibaren Avrupa'da yaygınlaşan geleneksel otomatik depolama/boşaltma sistemleri (OD/BS) ile başlamışlardır. Sonrasında, artan rekabet ve değişen pazar koşulları nedeniyle, hızla gelişen ve otonom araç (OA) sayısının artırılıp azaltılması, depoda çalışan insan sayısının azaltılması gibi pek çok avantajı olan otonom araç depolama/boşaltma sistemlerine (OAD/BS) geçiş yapmaya başlamışlardır. Ancak bu teknolojide yerini son yıllarda, hızla değişen piyasa koşulları, durdurulamaz teknolojik gelişmeler, endüstrilerdeki robotik teknolojilerin yaygınlaşması ve Endüstri 5.0'ın da etkisiyle robotik kompakt depolama/boşaltma sistemleri (RKD/BS)'ne bırakmıştır. Bu tez kapsamında, günümüzde gittikçe popüler olan otonom depolama sistemlerine değinilerek bu alanda yapılan akademik çalışmalara yer verilecek, devamında otonom depolama teknolojisinde modellenen RKD/BS'lerin özellikleri, sistemin işleyişi, avantaj ve dezavantajları gibi detaylara yer verilerek, örnek oluşturması açısından 10*15*4, 10*15*8 ve 10*15*12 boyutlarında üç farklı depoda adanmış depolama politikasıyla Arena™ programında simülasyon modelleri oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The logistics sector is experiencing a faster transformation process than other sectors with the rise of smart automation systems and the prominence of sustainable logistics solutions. This transformation offers new opportunities for businesses to gain competitive advantage. These new opportunities open doors for businesses looking to make their logistics management more strategic, optimize inventory control, and maximize customer satisfaction. Furthermore, with the implementation of advanced technologies such as data analytics and artificial intelligence in the logistics sector, many companies are transitioning towards smarter, more flexible, and efficient distribution systems, surpassing traditional distribution methods. Distribution systems are responsible for ensuring that requested goods are delivered to customers in the shortest time, at the desired location, with the right quality, and in the correct manner. Therefore, warehousing is one of the key elements in logistics and makes a significant contribution to the success of an organization. In recent years, warehousing activities have become more important due to rapid developments in technology and production systems, continuous variability in customer demands, increased product diversity and economic factors. Today, negative effects such as pandemics and economic crises have led consumers to virtual markets more and more. With the increasing interest in virtual markets, the variety and number of products have increased, while delivery times have shortened. In today's competitive market, where we create orders in seconds with our phones, tablets or computers, companies are forced to improve their existing autonomous systems or build new autonomous storage systems to perform more work in their warehouses in less time. Companies started automating their warehouses with traditional automated storage and retrieval systems (AS/RS), which became widespread in Europe from the 1950s onwards. Then, due to increasing competition and changing market conditions, they started to switch to rapidly developing autonomous vehicle storage and retrieval systems (AVS/RS), which have many advantages such as increasing and reducing the number of autonomous vehicles (AVs) and reducing the number of people working in the warehouse. However, in recent years, this technology has been replaced by robotic compact storage and retrieval systems (RCS/RS) due to rapidly changing market conditions, unstoppable technological developments, the spread of robotic technologies in industries and Industry 5.0. Within the scope of this thesis, autonomous storage systems, which are becoming increasingly popular today, will be mentioned and academic studies in this field will be given, then details such as the features of RKD/BSs modeled in autonomous storage technology, system operation, advantages and disadvantages will be given, and simulation models will be created in Arena™ program with dedicated storage policy in three different warehouses with dimensions of 10*15*4, 10*15*8 and 10*15*12 as an models.