Sosyal devlet ilkesi bakımından gelir ve servetin vergilendirme yoluyla yeniden dağıtımı
Redistribution of income and wealth through taxation in the light of the principle of social state
- Tez No: 848233
 - Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 666
Özet
Dünya savaşlarını takip eden dönemde bireyler için gittikçe güçleşen ekonomik koşullar devletlerin vatandaşları için aldığı sosyal önlemleri genişletmiştir. Sosyal devlet ilkesi ile anayasalarda da yer almaya başlamış bu eğilim, devlete gelirin ve servetin yeniden dağıtımı noktasında bir sorumluluk yüklenip yüklenemeyeceği sorusuna da ortaya çıkarmıştır. Sosyal devlet ilkesinin hem sosyal hem de ekonomik alanda toplumsal eşitliğin sağlanabilmesi için devlet tarafından gerekli önlemlerin alınmasını zorunlu kılması bu sorunun cevabını olumlu hale getirmiştir. Sosyal devlet ilkesi ışığında gelirin ve servetin yeniden dağıtılmasının birçok aracı bulunmaktadır. Bu yollardan sosyal yardımlar gibi doğrudan aktarımlar için dağıtılacak bu değerlerin toplanması vergilendirme yoluyla gerçekleştirilmektedir. Vergilendirmede adaletin sağlanması için gözetilen birçok araç da yeniden dağıtımın sağlanmasında rol oynamaktadır. Bu çalışmada sosyal devlet ilkesinin gelirin ve servetin yeninden dağıtılması gerekliliği üzerindeki etkisi ile bu yeniden dağıtımda rol oynayan ya da rol oynayabilecek vergilendirme araçları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the period following the world wars, the economic conditions that became increasingly difficult for individuals expanded the social measures taken by states for their citizens. This trend, which started to be included in constitutions with the principle of the social state, has also raised the question of whether the state should be responsible for the redistribution of income and wealth. The fact that the principle of social state obliges the state to take necessary measures to ensure social equality in both social and economic fields has made the answer to this question positive. In the light of the principle of the social state, there are many means of income and wealth redistribution. Among these means, the collection of these values to be distributed for direct transfers such as social assistance is realized through taxation. Many instruments pursued to ensure fairness in taxation also play a role in ensuring redistribution. In this study, the impact of the welfare state principle on the necessity of redistribution of income and wealth and the taxation instruments that play or may play a role in this redistribution are explored.