Miyofasiyal orofasiyal ağrılı hastalarda tetik nokta lokal anestetik enjeksiyonu ve okluzal splint kullanımı etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the trigger point local anesthetic injection and occlusal splint use in myofascial orofacial pain treatment
- Tez No: 848267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ÇINA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu tetik noktaların neden olduğu duyu, motor ve otonom semptomlardır. Lokal anestetik enjeksiyonu ile tetik nokta eliminasyonu amaçlanır. Okluzal splint tedavisi ise konvansiyonel olarak birçok temporomandibular rahatsızlığın tedavisinde kullanılan koruyucu ve destekleyici bir yöntemdir. Çalışmamızın amacı tetik nokta lokal anestetik enjeksiyonu ve okluzal splint tedavilerinin kısa (4. hafta), orta (3. ay) ve uzun (6. ay) dönem etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Uluslararası Orofasiyal Ağrı Sınıflandırmasına göre miyofasiyal orofasiyal ağrı tanısı almış ve çalışmamıza dahil olma kriterlerini karşılayan 30 hasta aldıkları tedaviye göre gruplandırılmıştır. Tetik nokta lokal anestetik enjeksiyonu almış 15 hasta Grup 1'i, okluzal splint kullanmış 15 hasta ise Grup 2'yi oluşturmuştur. İki grubun tedavi etkinliklerini karşılaştırmak için, hasta takibinde kullanılan maksimum ağız açıklığı ölçümleri, çene fonksiyon anketleri, McGill ağrı ölçeği kısa formları retrospektif olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome is characterized by sensory, motor, and autonomic symptoms caused by trigger points. The aim of local anesthetic injection is to eliminate trigger points. Also, occlusal splint therapy is a conventional treatment method that is used as a supportive and protective approach in several temporomandibular disorders. The aim of this study is to compare the short-term (4 weeks), medium-term (3 months), and long-term (6 months) efficacy of trigger point local anesthetic injection and occlusal splint treatments. 30 patients diagnosed with myofascial orofacial pain based on the International Orofacial Pain Classification were divided into two groups: Group 1 received trigger point local anesthetic injections (n=15), and Group 2 used occlusal splints (n=15). Treatment efficacy was assessed through retrospective analysis of maximum mouth opening measurements, jaw disability checklists, and short-form McGill pain questionnaires between the two groups.