Döküm EN AC 44300 alüminyum alaşımının korozyon mikroyapi vesertlik dayanımlarının incelenmesi
Corrosion microstructure of casting EN AC 44300 aluminum alloy andexamination of hardness strength
  1. Tez No: 848268
  2. Yazar: MUHARREM İLBEYİ İNCEDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Otomotiv, beyaz eşya ve birçok sektörde kullanılan DIN 230 - ENAC44300 kodlu madenin araştırılarak daha farklı sektörler bu alaşımın ağır metal ve alaşımlar yerine kullanılmasını teşvik etmeye yöneliktir. Maalesef küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği günümüzde insanlığın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir ve bunun çözümüne dair tüm bilim insanları çalışmaktadır. Bu çerçevede başlıca sera gazlarından biri olan ve dünyamıza zarar veren CO2 salınımının azaltılması giderek önem kazanmaktadır. Fosil yakıt ile üretilen ve üretilmeye bir süre daha devam edecek olan araçların bir çok parçasında alüminyum kullanılmaktadır. Hali hazırda kullanılan bu alüminyum serilerine eş olacak şekilde EN-AC 44300 kodlu alaşımın bir çok özelliğini inceleyerek alternatif kullanıma dair bilgiler sunulacaktır. Yollarda kullanılan aydınlatma blokları, beyaz esyalarda kullanılan motor blokları dahil bir çok alanda kullanılan diğer alüminyum alaşımlarına eşlenik olan EN-AC 44300 kodlu alaşımın incelenecek olan bir çok v özelliği ile korozyona maruz kalan alanlarda ürün ömrünün daha uzun olması, ısı farkından doğabilecek mikroyapı değişimi, gerilme kuvvetleri altındaki davranışları ile uzun ömürlülüğe dair teşvik ettirilecektir. Bu tez konusunda KORMETAL A.Ş. olarak üretilen aydınlatma bloklarının üretimi esnasında kullanılan DIN 230D madeni araştırılacaktır. Dünya standartlarında aynı zamanda 44300 olarak da bilinen bu alüminyum alaşımlarının döküm öncesi (külçe olarak bulunan maden)., döküm sonrası oluşturulan bloklarından, sertlik ölçümü, mikroyapı ve korozyon dayanımı davranışları incelenecektir. Anahtar Sözcükler : Dın 230, EN AC 44300, Aydınlatma Bloğu.
Özet (Çeviri)
In this study, the DIN 230 - EN-AC44300 coded mine, which is used in Automotive, white goods and many sectors, is investigated and different sectors aim to encourage the use of this alloy instead of heavy metals and alloys. Unfortunately, climate change caused by global warming has become one of the most important problems of humanity today and all scientists are working on its solution. In this context, reducing the emission of CO2, which is one of the main greenhouse gases and harms our world, is becoming increasingly important. Aluminum is used in many parts of vehicles produced with fossil fuels and will continue to be produced for a while. By examining many properties of the EN-AC 44300 coded alloy, which is equivalent to these currently used aluminum series, information on alternative uses will be presented. EN-AC 44300 coded alloy, which is equivalent to other aluminum alloys used in many areas including lighting blocks used on roads, motor blocks used in vii white goods, with many features to be examined, longer product life in areas exposed to corrosion, microstructure change that may arise from temperature difference, tensile forces will be encouraged about longevity with their behavior under it. In this thesis, KORMETAL A.Ş. The DIN 230D mine used during the production of the lighting blocks produced will be investigated. The hardness measurement and corrosion resistance behaviors of these aluminum alloys, also known as 44300 in world standards, will be examined from the blocks formed before casting (mineral found as ingots) and after casting. Key Word : Dın 230, EN AC 44300, Corrosion