Uluslararası hukukta somut örnekler bakımından kuvvet kullanmanın değerlendirilmesi
Evaluation of the use of force in the context of concrete examples in international law
  1. Tez No: 848277
  2. Yazar: ALİCAN ABUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez, somut kuvvet kullanımları ile kuvvet kullanma hukuku arasındaki ilişkiyi inceleyerek, devletlerin uluslararası arenada kuvvet kullanma konusundaki argümanlarını ve hukuki gerekçelerini analiz etmektedir. Tez, kuvvet kullanma olgusunun temel işlevini ve tarihsel evrimini ele alırken, ayrıca BM sonrası dönemde belirli devletlerin kuvvet kullanımlarını ve uluslararası hukukçuların bunların lehine sundukları gerekçeleri incelemektedir.. Soğuk Savaş sonrası terörle mücadele ve devletlerin suçlu kategorisinde değerlendirilmesi gibi konular da ele alınmaktadır.. Tezin amacı, kuvvet kullanma hukukundaki yöntem tartışmalarını ve argümanların kökenini açığa çıkarmak ve bu konuda bir eleştiri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between concrete uses of force and the law on the use of force, analyzing states' arguments and legal justifications for the use of force in the international arena. The thesis addresses the fundamental function and historical evolution of the phenomenon of use of force, while also examining specific instances of state use of force in the post-UN era and the arguments put forth by international legal scholars in favor of these actions. Topics such as post-Cold War counterterrorism and the classification of states as offenders are also discussed. The aim of the thesis is to uncover the methodological debates within the law on the use of force and the origins of these arguments, providing a critical perspective on the subject.