Rusya'nın Kafkasya ve Türkistan seferlerinin analizi (18–19. yüzyıllar)
Analysis of Russia's Caucasus and Turkestan campaigns (18th-19th centuries)
- Tez No: 848276
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
13. yüzyıldan itibaren Avrasya coğrafyasını hakimiyet altında bulunduran Altın Orda Hanlığı'nın 15. yüzyılın ikinci yarısı sırasında merkezi otoritesini kaybetmesi, bölgenin siyasi durumunu istikrarsızlaştırmıştır. Altın Orda Hanlığı'nın çöküşünün ardından Rusya topraklarında Moskova Knezliği'nin diğer knezlikleri ele geçirmesi, mürekkep bir Rus devletini meydana getirmiştir. Rusya Çarlığı'na evrilen devlet, bununla yetinmeyerek 16. yüzyılda Astrahan, Kazan ve Başkurdistan'ı, 17. yüzyılda ise Nogay Hanlığı'nı tabiiyet altına almıştır. Kendisine yakın coğrafyanın müsait durumu sayesinde Akdeniz veya Basra Körfezi vasıtasıyla stratejik coğrafyalara ulaşmayı planlayan Rusya, siyasi olarak daha kolay bir yoldan hedeflerine ulaşmayı amaçlamıştır. I. Petro'nun ana hatlarını çizdiği ve sonraki devlet adamlarının da devam ettirdiği bir devlet politikası olarak Rusya'nın büyük denizlere açılma amacı I. Petro döneminde belirginleşmiştir. 18. yüzyıldan itibaren ise Türkistan ve Kafkasya'nın istikrarsız durumları sebebiyle bu bölgelere yönelik bir siyaset izlenerek bahsi geçen iki coğrafya işgal edilmiştir. Yürütülen araştırmanın temel problemi Rusya'nın Kafkasya'yı ve Türkistan'ı işgalinin nedenleridir. Çalışmanın kapsamında Kafkasya ve Türkistan coğrafyası, 15-18. yüzyıllar arası Rusya tarihi, Rusya'nın Türkistan'ı ve Kafkasya'yı hâkimiyet altına alma süreçleri incelenmiş ve buradan yola çıkılarak Rusya'nın askeri harekâtlarının ekonomik, siyasi, jeopolitik ve fikri sebepleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu genel çerçeveyi ortaya koyabilmek adına geniş bir okuma sürecinden geçilmiştir. Başta dönem hakkında sosyal, siyasi, ekonomik, askeri ve birçok alanda bilgileri günümüze aktaran seyahatnameler olmak üzere, Osmanlı Devleti ve İngiltere devletlerinin arşiv belgeleri, kronikler, dönemde görev almış devlet memurlarının raporları ve telif eserler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Golden Horde Khanate, which had dominated the Eurasian geography since the 13th century, lost its central authority during the second half of the 15th century, destabilizing the political situation of the region. After the collapse of the Golden Horde Khanate, the Moscow Principality took over the other principalities in Russia, constituted an compound Russian state. The state, which evolved into Tsarit Russia, was not content with this, it subordinated Astrakhan, Kazan and Bashkortostan in the 16th century, and the Nogai Khanate in the 17th century. Russia, which plans to reach strategic geographies through the Mediterranean or the Persian Gulf, thanks to the favorable situation of the geography close to it, aimed to reach its goals in a politically easier way. As a state policy outlined by Peter I and continued by later statesmen, Russia's goal of sailing to the great seas became evident during the reign of Peter I. Since the 18th century, due to the unstable conditions of Turkestan and the Caucasus, a policy towards these regions has been followed and these two geographies have been occupied. The main problem of the research carried out is the reasons for Russia's occupation of the Caucasus and Turkestan. Within the scope of the study, the geography of the Caucasus and Turkestan, the history of Russia between the 15th and 18th centuries, the processes of Russia's domination of Turkestan and the Caucasus were examined, and the economic, political, geopolitical and intellectual reasons of Russia's military operations were tried to be revealed. In order to reveal this general framework, a wide reading process has been passed. especially travel books that convey information about the period in social, political, economic, military and many fields, Archival documents of the Ottoman and British states, chronicles, reports of civil officers who took part in the period, and copyrighted works handled.