Çelik manto ve FRP sargı ile güçlendirilmiş betonarme elemanların performanslarının karşılaştırılması
Performance comparison of reinforced concrete members retrofitted with steel jackets and FRP wraps
  1. Tez No: 848281
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada yetersiz mekanik özelliklere sahip 1 tanesi referans numunesi olmak üzere toplamda 6 kiriş çeşitli Fiber takviyeli lastik ve çelik manto güçlendirmeleri uygulanarak 3 noktadan eğilme deneyine tabi tutulmuş ve güçlendirmelerin mekanik özelliklere katkıları gözlemlenmiştir, ayrıca güçlendirmeler arasındaki farklar saptanmaya çalışılmıştır. Güçlendirilen numunelerden 4 tanesi Karbon-Fiber takviyeli lastik ile farklı varyasyonlarda, diğer numune ise çelik manto ile güçlendirilmiştir. Deney sonuçlarına göre Karbon-Fiber takviyeli lastik uygulanan kirişler uygulama varyasyonlarına göre dayanıma farklı sonuçlar vermiştir. Bir numune istenilen sonucu vermiş ama bir diğer numuneler bekleneni karşılayamamıştır. Çelik mantolama yapılan kiriş ise aralarında en fazla pozitif katkı veren kiriş olmuş fakat istenilmeyen göçme durumu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 6 beams, 1 of which is a reference sample, with insufficient mechanical properties were subjected to a 3-point bending test by applying various FRP and steel jacket reinforcements, and the contributions of the reinforcements to the mechanical properties were observed and the differences between the reinforcements were tried to be determined. Four of the reinforced samples were reinforced with Carbon-Fiber Reinforced Polymer in different variations, and the other sample was reinforced with a steel jacket. Test results shows that Carbon-Fiber Reinforced Polymer applied beams gave different results according to variations, one of them gave the intended results but the other one gave negative results. The steel jacketed beam gave the highest positive results but unintended failure mode has been observed.